HLAVNÝ DENNÍK
ZAHRANIČIE

Nemecká kontrarozviedka varuje spotrebiteľov pred zadávaním údajov Číne

Horst Seehofer / Fotokoláž (via TASR, Pixabay)

Nemecký Spolkový úrad na ochranu ústavy (BfV) varuje spotrebiteľov, že osobné údaje, ktoré poskytujú čínskym platobným spoločnostiam alebo iným technologickým firmám, by mohli skončiť v rukách čínskej vlády. Informovala o tom vo štvrtok agentúra AP.

Vo svojej výročnej správe kontrarozviedka BfV uviedla, že čínska vláda má prístup k údajom uloženým v Číne spoločnosťami ako Tencent či Alibaba, ako aj cez aplikácie či webových poskytovateľov služieb.

Podľa riaditeľa BfV Thomasa Haldenwanga údaje uložené čínskymi spoločnosťami nie sú v bezpečí, pretože sú zo zákona povinné poskytovať ich svojej vláde. „Každý zákazník tu v Nemecku, ktorý používa podobný systém, by nemal byť prekvapený, ak sa jeho údaje zneužijú v Pekingu,“ povedal Haldenwang novinárom.

Rusko zablokovalo 107 webstránok za šírenie hoaxov o ústavných zmenách

Okrem toho Haldenwang vyjadril znepokojenie nad – podľa svojich slov – „hybridnou hrozbou“ z Číny, ktorá zahŕňa skupovanie dôležitých nemeckých spoločností. „Pokiaľ ide o dôležitú infraštruktúru – ako sú napríklad dodávatelia energií alebo teraz najnovšie siete 5G -, tak musíme zvážiť, ako sa môžeme chrániť,“ uviedol nemecký minister vnútra Horst Seehofer.

Seehofer tiež dodal, že Nemecko musí ešte dospieť k „politickému rozhodnutiu“, či povolí čínskej telekomunikačnej spoločnosti Huawei, aby dodávala infraštruktúru nemeckým mobilným operátorom.

Koronavírus nepochádza z Číny, tvrdí známy britský epidemiológ

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info