HLAVNÝ DENNÍK
ZAHRANIČIE

Šéf FBI označil Čínu za najväčšiu hrozbu pre USA

Šéf FBI: Čína má preferovaného kandidáta, snaží sa ovplyvniť voľby v USA Čína podporuje v amerických voľbách jedného z kandidátov, uviedol Christopher Wray. 8. júl 2020 o 6:49 TASR Christopher Wray, riaditeľ amerického Federálneho úradu pre vyšetrovanie (FBI). (Zdroj: TASR/AP)

 Riaditeľ amerického Federálneho úradu pre vyšetrovanie (FBI) Christopher Wray v utorok povedal, že čínske aktivity predstavujú „najväčšiu dlhodobú hrozbu“ pre budúcnosť Spojených štátov. Informovala o tom v stredu na svojej webovej stránke stanica BBC.

Takmer polovica z približne 5000 prípadov, ktorými sa FBI zaoberá v rámci kontrarozviednej činnosti v USA, súvisí podľa Wraya s Čínou.

Wray v utorkovom prejave na Hudsonovom inštitúte vo Washingtone popísal aktivity Číny v oblasti politickej špionáže, krádeží financií a dát, nelegálnych politických praktík či využívania úplatkárstva a vydierania s cieľom ovplyvňovať politiku USA.

Peking sa podľa Wraya začal zameriavať aj na čínskych občanov žijúcich v zahraničí s cieľom prinútiť ich vrátiť sa domov. Takisto sa usiluje kompromitovať výskumné aktivity USA týkajúce sa nového koronavírusu. Podľa riaditeľa FBI sa chce Čína stať jedinou superveľmocou vo svete a využíva na to všetky dostupné prostriedky.

Poľskí exprezidenti vyzvali voliť Trzaskowského, hlas mu dá aj Szymon Holownia

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info