HLAVNÝ DENNÍK
ZAHRANIČIE

USA zvažujú zákaz aplikácií čínskych sociálnych médií

Tik Tok
Ilustračný obrázok / Pixabay

Americký minister zahraničných vecí Mike Pompeo v pondelok vyhlásil, že Spojené štáty zvažujú zákaz aplikácií čínskych sociálnych médií vrátane TikTok-u. Informovala o tom v utorok agentúra Reuters.

„Nechcem sa vyjadrovať ešte skôr než prezident (USA Donald Trump), ale je to niečo, čo zvažujeme,“ povedal Pompeo v rozhovore pre stanicu Fox News.

Americkí zákonodarcovia predtým vyjadrili znepokojenie nad tým, ako videoaplikácia TikTok zaobchádza s údajmi svojich používateľov. Obavy v nich vyvolávajú najmä čínske zákony, podľa ktorých musia spoločnosti v krajine podporovať spravodajské služby kontrolované čínskou komunistickou stranou a spolupracovať s nimi.

Aplikácia TikTok čínskej spoločnosti ByteDance nie je v samotnej Číne dostupná. V snahe získať si užívateľov po celom svete pritom opakovane zdôrazňuje svoju nezávislosť od Číny.

TikTok minulý týždeň zakázali v Indii spolu s ďalšími 58 čínskymi aplikáciami. Stalo sa tak po vystupňovaní napätia medzi Indiou a Čínou v spornom pohraničnom regióne Ladákh.

Pompeove výroky prišli v čase narastajúceho napätia medzi USA a Čínou, ktoré súvisí s pandémiou nového koronavírusu, vzájomnými obchodnými spormi a situáciou v Hongkongu.

Lamová varuje hongkongských aktivistov, Pompeo hovorí o orwellovskom kroku Číny

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info