HLAVNÝ DENNÍK
SLOVENSKO

Slovensko má nadpriemerné výdavky na vojenský personál

Na snímke ukážka spôsobilosti jednotiek Ozbrojených síl SR v rámci cvičenia Slovenský štít 2017 v Centre výcviku Lešť 19. októbra 2017. FOTO TASR - Branislav Račko

Slovenskí profesionálni vojaci a vojačky zarábajú o 48 percentuálnych bodov viac, ako vojaci v porovnateľných krajinách NATO.

Slovensko má nadpriemerné výdavky na vojenský personál, naopak podpriemerné výdavky na ostatnú prevádzku a budovanie infraštruktúry. Z revízie výdavkov na obranu v rámci projektu Hodnoty za peniaze ďalej vyplýva, že slovenskí profesionálni vojaci a vojačky zarábajú o 48 percentuálnych bodov viac, ako vojaci v porovnateľných krajinách NATO.

Na Slovensku dosahuje plat vojaka 165 percent priemernej mzdy v hospodárstve, v iných krajinách NATO je to, ktorý je 117 percent. Hrubá mzda v obrane pritom v ostatných rokoch rastie o polovicu rýchlejšie, ako príjem iných zamestnancov štátu.

Ďalším problémom, na ktorý ukázala revízia výdavkov na obranu je aj to, že vo veliteľských štruktúrach Ozbrojených síl SR (OS SR) pracuje o 27 percent viac ľudí, ako v iných krajinách NATO.

Rusko zváži, či ostane signatárom Zmluvy o otvorenom nebi

„Medzinárodní partneri oveľa viac vo velení a riadení armády využívajú civilný personál. Zároveň mzdy civilného a vojenského personálu v týchto štruktúrach sa javia byť v porovnaní s inými štátmi výrazne nadhodnotené,” uviedol Útvar hodnoty za peniaze. Počty vojakov pritom dosahujú len 76 percent z plánu OS SR.

Vysoké výdavky na personál teda podľa revízie obranných výdavkov vyplávajú z celkovej výšky platov, vekovej štruktúry OS SR a z pomeru medzi civilným a vojenským personálom. „Optimalizáciou výdavkov ministerstva a ozbrojených síl na personál je podľa odhadu revízie možné ušetriť vyše 114 miliónov eur,” uvádza sa v revízií výdavkov. Vyrovnanie miezd slovenských vojakov s mediánom iných krajín NATO by prinieslo úsporu viac ako 100 miliónov eur.

Lamová varuje hongkongských aktivistov, Pompeo hovorí o orwellovskom kroku Číny

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info