HLAVNÝ DENNÍK
DENNÝ VÝBER ZAHRANIČIE

Vo veku 91 rokov zomrel skladateľ Ennio Morricone (aktualizácia)

Taliansky skladateľ Ennio Morricone. FOTO TASR/AP

Ennio Morricone mal zomrieť na rímskej klinike na následky pádu.

Vo veku 91 rokov zomrel v Ríme taliansky hudobný skladateľ Ennio Morricone. Informovala o tom v pondelok agentúra APA s odvolaním sa na Morriconeho príbuzných. Podľa denníka Corriere della Sera zomrel na rímskej klinike na následky pádu.

E. Morricone patril medzi najznámejších skladateľov filmovej hudby. Medzi inými svojou tvorbou obohatil napríklad kultový film Vtedy na Západe.

Aktualizované 6.7. o 9.55 hod.:

Ennio Morricone sa narodil v Ríme 10. novembra 1928. Svoju skladateľskú kariéru začal v roku 1961, keď skomponoval hudbu k filmu Il Federale v réžii Luciana Salceho.

„Battle for Heaven“ – O novej stratégii vesmírnej bezpečnosti USA (Vladimír Kudrjacev)

Svetoznámym sa stal, keď jeho hudba zaznela vo filme Sergia Leoneho s názvom Per un pugno di dollari (Za hrsť dolárov,1964). Jeho skladby preslávili aj westerny Il Buono, il brutto, il cattivo (Dobrý, zlý a škaredý, 1966) a C’era una volta il West (Vtedy na Západe, 1968).

V roku 2007 dostal Oscara za celoživotné dielo a v roku 2016 mu toto ocenenie udelili v kategórii Najlepšia hudba k filmu The Hateful Eight (Osem hrozných, 2015) v réžii Quentina Tarantina. Okrem toho je nositeľom cien Grammy, Zlatých glóbusov a ďalších prestížnych ocenení.

Morricone bol ženatý a zanechal po sebe štyri deti. Jeho syn Andrea Morricone je takisto skladateľ a tvorca filmovej hudby.

Matovič hrá vabank

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info