HLAVNÝ DENNÍK
DENNÝ VÝBER SLOVENSKO

Následky pandémie budú obrovské, vláda pri narábaní s peniazmi z EÚ zlyháva, tvrdí analytik

Ilusračné foto: shutterstock

Ekonomické následky pandémie koronavírusu budú obrovské a potrvajú roky. Zásadným faktorom pre Slovenskú ekonomiku budú peniaze prúdiace z EÚ. Hrozí však, že budú rozhádzané či rozkradnuté. V tomto ohľade vláda zlyháva na celej čiare, tvrdí analytik globálnych trendov Juraj Mesík. 

V rozhovore pre denník Plus Jeden Deň Mesík hovorí, že v nasledujúcich mesiacoch bude hroziť návrat pandémie koronavírusu do Európy a aj na Slovensko. Najväčšie riziko vidí v dovolenkároch, ktorí môžu vírus zavliecť z prímorských destinácii na naše územie. 

Zároveň upozorňuje, že nie je možné predísť mutácii vírusu. „Navyše sa na jeseň môže epidémia koronavírusu skombinovať so sezónnou chrípkou a obe choroby sa môžu valiť svetom ruka v ruke. A v hre je aj ďalší rizikový faktor – zimné obdobie a skracovanie dní,“ vysvetľuje Mesík. 

Podľa analytika sa však hranice v rámci EÚ zatvárať nebudú. Dôležitejšie bude selektívne uzatváranie vonkajších hraníc únie tak, aby nehrozilo zavlečenie vírusu z USA, Brazílie či Mexika, v ktorých je epidémia stále len na začiatku. Využívať sa skôr budú cielené lokálne karantény na úrovní miest, okresov či krajov. 

Čo sa týka dôsledkov, ktoré so sebou pandémia v rámci ekonomického vývoja prinesie, tie budú podľa Mesíka síce obrovské a dlhodobé, ale doliehať začnú až postupom času. Týka sa to napríklad znižovania dopytu po luxusnom tovare, medzi ktoré je možné zaradiť napríklad autá. 

Po Kiskovom konci v politike bude mať strana Za ľudí problémy s peniazmi

„Minulý rok sa u nás mesačne vyrábalo skoro 100 000 áut, ale doma sa ich predávalo iba okolo 7000: keby Slováci kupovali len autá vyrobené na Slovensku, aj tak by sa ich muselo od nás mesačne vyviesť aspoň 93 000,“ zdôrazňuje analytik s tým, že ľudia v zahraničí sa s kúpou nových áut ponáhľať nebudú. Celkový pokles dopytu v tomto segmente potrvá roky. 

Kríza zasiahne aj ostatné sektory ako napríklad leteckú dopravu, hoteliérstvo či cestovný ruch, v ktorých budú firmy nútené zamestnancov prepúšťať. Vďaka tomuto vývoju sa čoraz viac ľudí bude ocitať bez práce a príjmu. 

Mesík pre Plus Jedeň Deň zdôraznil, že zo strany vlády zatiaľ nevidí žiadne konkrétne strategické zámery smerujúce k transformácii slovenskej spoločnosti a ekonomiky. „Peniaze, ktoré sem EÚ v rámci reakcie na pandémiu napumpuje budú obrovské, ale je vážne riziko, že ich preflákame,“ upozorňuje. 

Značná časť finančného balíka smerujúca z EÚ pritom môže byť rozkradnutá dojičmi eurofondov a oligarchami, v čom vidí analytik zlyhávanie vlády. „Pandemické peniaze“ ale Slovensko bude nutne potrebovať na spoločenskú premenu ale aj reštart ekonomiky.  

Počas vlády Smeru sa rodine Kičurovcov darilo

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info