HLAVNÝ DENNÍK
DENNÝ VÝBER ZAHRANIČIE

Americkí tajní obchodujú s drogami, tvrdí Putinov vyslanec v Afganistane

Ilustračné foto: shutterstock

„Tí úžasní americkí spravodajskí dôstojníci, ktorí nás obviňujú z rôznych vecí, sú zapojení do obchodovania s drogami,“ povedal vyslanec ruského prezidenta Vladimira Putina pre Afganistan Zamir Kabulov.

Niektorí členovia americkej spravodajskej služby, ktorí obvinili Rusko zo sprisahania s bojovníkmi Talibanu, sú zapojení do obchodovania s drogami v Afganistane, tvrdí vyslanec ruského prezidenta Vladimira Putina pre Afganistan Zamir Kabulov.

„Tí úžasní americkí spravodajskí dôstojníci, ktorí nás obviňujú z rôznych vecí, sú zapojení do obchodovania s drogami. Ich lietadlá z Kandaháru a Bagrámu (letisko pri Kábule) lietajú kamkoľvek chcú – do Nemecka, do Rumunska – bez akýchkoľvek prehliadok,“ povedal Kabulov, ktorého citovala v pondelok agentúra TASS.

„Každý obyvateľ Kábulu vám to povie, každý je pripravený o tom hovoriť,“ dodal Kabulov. Ruský najvyšší súd vyhlásil 14. februára 2003 Taliban za teroristickú organizáciu, poznamenal TASS. Denník The New York Times zverejnil 26. júna reportáž o tom, že neidentifikovaná jednotka ruskej vojenskej spravodajskej služby údajne podnietila militantov hnutia Taliban k útoku na vojakov medzinárodnej koalície v Afganistane.

Irán tvrdí, že vybudoval podzemné „raketové mestá“ pozdĺž pobrežia Perzského zálivu

Kabulov vtedy v reakcii uviedol, že po prečítaní amerického článku „vyvstáva stále viac otázok, lebo sfalšovanie musí byť tiež starostlivo pripravené“. Vyslovil ďalej podozrenie, že tieto dohady šíria sily, ktoré sa nechcú stiahnuť z Afganistanu a musia nejako ospravedlniť svoje zlyhania.

Ruský prezidentský hovorca Dmitrij Peskov vyjadril poľutovanie nad tým, že kedysi rešpektované vplyvné médium „sa neštíti“ takejto „absolútnej (novinárskej) kačice“. Samotný Taliban v sobotu odmietol tvrdenia NYT. Taliban vo svojom vyhlásení zdôraznil, že počas 19 rokov trvajúcej svätej vojny – džihádu – nedostával rozkazy od nijakej tajnej služby alebo cudzieho štátu.

Polícia kvôli opitému Trnavčanovi evakuovali ubytovňu

Hnutie súčasne poprelo nedávne obvinenia Spojených štátov, že dostávalo zbrane od Ruska. „Islamský emirát využíva zbrane, vybavenie a nástroje…, ktoré už boli v Afganistane alebo sú vojnovou korisťou, ktorej sa zmocnil v bojoch s nepriateľom,“ píše sa vo vyhlásení. Taliban uviedol, že väčšina obetí z radov amerických jednotiek prišla o život pri explózii podomácky vyrobených výbušnín.

Hnutie Taliban vo svojom vyhlásení zopakovalo, že je oddané plneniu dohody podpísanej s Washingtonom vo februári, ktorá pripravuje cestu pre stiahnutie všetkých zahraničných síl z Afganistanu do polovice budúceho roka. Americký prezident Donald Trump označil tvrdenia NYT za „hoax“.

„Battle for Heaven“ – O novej stratégii vesmírnej bezpečnosti USA (Vladimír Kudrjacev)

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info