HLAVNÝ DENNÍK
ZAHRANIČIE

Poľský prezident chce ústavný zákaz adopcií detí pármi rovnakého pohlavia

adpocia homosexuáli
Ilustračný obrázok © Shutterstock

Poľský prezident Andrzej Duda, ktorý sa uchádza o znovuzvolenie, v sobotu vyhlásil, že chce, aby ústava výslovne zakazovala adopciu detí pármi rovnakého pohlavia. V pondelok plánuje navrhnúť zmenu v ústave.

„V poľskej ústave by sa malo výslovne uviesť, že nikomu v partnerstve osôb rovnakého pohlavia nie je dovolené adoptovať si dieťa,“ uviedol Duda, ktorého citovala agentúra AFP.

„Aby sa zaistila bezpečnosť dieťaťa a správna výchova, aby poľský štát zabezpečil práva detí, domnievam sa, že takýto zápis by mal existovať,“ vysvetlil.

Duda, ktorý je z vládnej strany Právo a spravodlivosť (PiS), avizoval, že v pondelok podpíše návrh novely ústavy v tejto veci a predloží ho parlamentu.

V Poľsku v týchto dňoch prebieha predvolebná kampaň pred druhým kolom prezidentských volieb, ktoré sa bude konať 12. júla. Súperom favorizovaného Dudu bude varšavský primátor Rafal Trzaskowski, kandidát centristickej Občianskej koalície (KO). V prvom kole volieb, ktoré sa konalo 28. júna, získal Duda 43,5 percenta hlasov. Trzaskowského volilo 30,46 percenta voličov.

Trzaskowski v sobotu povedal, že je tiež proti adopcii detí pármi rovnakého pohlavia. „Verím, že to je postoj väčšiny politických strán. V tejto konkrétnej veci súhlasím s prezidentom,“ dodal Trzaskowski – všeobecne považovaný za človeka, ktorý je naklonený právam homosexuálov.

Duda zas počas kampane „ideológiu“ sexuálnych menšín LGBT prirovnal ku komunistickej indoktrinácii.

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info