HLAVNÝ DENNÍK
DENNÝ VÝBER ZAHRANIČIE

Migrantov by malo prijímať viac štátov EÚ, vyhlásil nemecký minister vnútra

FOTO TASR (DPA)

Nemecký minister vnútra Horst Seehofer žiada, aby sa na prijímaní migrantov zachránených v Stredozemnom mori podieľalo viac štátov Európskej únie. Dosiaľ ide len o päť až šesť krajín a „takto to ale nemôže zostať“, povedal kresťanskodemokratický politik pre nedeľňajšie noviny Welt am Sonntag. Informovala o tom agentúra DPA.

Dohoda na zachraňovaní ľudí, ktorí sa ocitnú na mori v núdzi, by podľa Seehofera mohla byť „vzorom“ pre európsku dohodu o zásadnej reforme azylového systému. Nemecký minister dúfa, že Únia v rámci aktuálneho nemeckého predsedníctva v Rade EÚ dosiahne aspoň politické porozumenie v oblasti migrácie. Patrilo by k tomu prvé preverovanie žiadostí o azyl už na vonkajšej hranici EÚ, ako aj „okamžité“ navracanie osôb, ktorých žiadosti o ochranu sú zrejme neodôvodnené.

„V EÚ by boli rozdeľovaní len tí, ktorí by vedeli dôveryhodne predložiť žiadosť o ochranu,“ povedal Seehofer.

Nemecko prevzalo 1. júla predsedníctvo v Rade EÚ na najbližších šesť mesiacov a z tejto pozície môže ovplyvňovať aj politický rokovací program Únie. Seehofer bude v tomto období viesť stretnutia so svojimi rezortnými partnermi z ďalších členských štátov.

Reforma európskej migračnej a azylovej politiky už roky fakticky nenapreduje. Hlavným bodom sporov je rozdelenie žiadateľov o azyl. Krajiny ako Maďarsko, Česko a Rakúsko kategoricky odmietajú záväzné prijímanie migrantov, konštatuje DPA. Európska komisia chcela už pred mesiacmi predložiť reformné návrhy, o ktorých by mohli rokovať členské krajiny a Európsky parlament. Opakovane to však odložila, naposledy pre prebiehajúce rokovania o financiách Únie.

Talianska pravicová opozícia pod vedením Salviniho vyzýva na predčasné voľby

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info