HLAVNÝ DENNÍK
DENNÝ VÝBER NÁZORY

Matovič hrá vabank

Fikcia / Fotomontáž (via Shutterstock, SITA)

Kto sa podľa Matoviča nechá kúpiť?

Premiér sa vrátil do starej formy. Urážky koaličných partnerov sú opäť na stole. Zaujímavé je, že práve vtedy, keď hrá o vlastné prežitie.

Matovič svojím vyhlásením, že v prípade odvolávania Borisa Kollára z funkcie predsedu parlamentu, koaliční partneri „stiahnu chvost“ a „budú poslušne hlasovať, jedna radosť – v rozpore s tým, čo teraz tvrdia“, ich absolútne dehonestoval. A zároveň poslal jasný politický odkaz s tým, že ak má táto koalícia vydržať, hnutie Borisa Kollára v nej musí ostať.

Zaujímavejšie ale je jeho vyjadrenie, že v prípade odchodu kollárovcov by hrozilo, že sa nechajú niektorí poslanci zo zvyšku koalície kúpiť a stratili by tak potrebnú väčšinu v parlamente. Znamená to, že Igor Matovič si vôbec nie je istý poslancami či už svojimi, alebo koaličnými.

SaS a Za ľudí budú poslušne hlasovať, vyhlásil Matovič

Kde sú potom tie reči o novej politickej kultúre, o tom, ako koalícia vydrží? Ak premiér verejne hlása, že koaliční poslanci sú korumpovateľní, prečo je možné mu veriť čokoľvek ďalej? Akú majú občania istotu, že budú prechádzať zákony, ktoré sa nebudú páčiť tým, ktorí majú dosť peňazí?

Alebo naozaj všetko stojí a leží na Borisovi Kollárovi a jeho poste predsedu parlamentu? Len vtedy budú všetci „poslušne hlasovať“ tak, ako Matovič káže? To by bola naozaj „nová“ politická kultúra.

Pravdou však je, že korumpovateľnosť poslancov nezávisí od nejakej diplomovky Borisa Kollára. Matovič tieto vyhlásenia využíva ako páku na udržanie moci. Iné je totiž tárať populisticky vznešené frázy z opozície a iné je uvedomovať si svoju zodpovednosť na čele koaličnej vlády. Lebo až teraz vidieť, že neexistuje žiadne „dobro“ a „zlo“. Nie je žiadne „buď“ – „alebo“. Neexistuje iba čierna a biela. Politika je minimálne o 50 rôznych odtieňoch sivej.

Stručná história Antify III

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info