HLAVNÝ DENNÍK
ZAHRANIČIE

Turecko podniklo nálety na kurdských separatistov v severnom Iraku

Na ilustračnej archívnej snímke dym stúpa počas pozemnej ofenzívy tureckej armády proti Kurdom / TASR/AP

Turecké letectvo podniklo nálety na pozície kurdských militantov v severnom Iraku. Oznámila to v sobotu tlačová agentúra DPA s odvolaním sa na správy tureckých médií.

Podľa ministerstva obrany v Ankare dve turecké stíhacie lietadlá typu F-16 idenfitikovali a zničili „ciele teroristov“ zo zakázanej Strany kurdských pracujúcich (PKK) a sýrsko-kurských Oddielov ľudovej sebaobrany (YPG). Nálety prebehli v piatok v severoirackých regiónoch Avasín a Bajsán. Podľa tureckého rezortu obrany bola operácia úspešne ukončená.

Turecká armáda v júni spustila v horských regiónoch severného Iraku pri hraniciach s Tureckom dve vojenské ofenzívy voči kurdským separatistom. Ich súčasťou sú nálety, ostreľovanie i cezhraničné pozemné operácie.

Turecké vojenské zásahy boli podľa Ankary reakciou na zintenzívňujúce sa útoky na turecké stanovištia a základne v oblastiach pri hraniciach s Irakom. Turecko-kurdský konflikt sa opäť rozhorel po stroskotaní mierového procesu v roku 2015. Turecká armáda odvtedy pravidelne útočí na pozície PKK na juhovýchode Turecka aj v priľahlých hornatých oblastiach severného Iraku.

Koaličné sily vedené Saudskou Arábiou zničili štyri drony jemenských povstalcov

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info