HLAVNÝ DENNÍK
SLOVENSKO

Odberatelia by mali v tomto roku podporiť výrobu zelenej elektriny sumou 413 miliónov eur

Ilustračné foto - TASR

Slovenskí odberatelia elektriny by mali v tomto roku podporiť výrobu elektriny z obnoviteľných zdrojov energií (OZE) a z kombinovanej výroby elektriny a tepla (KVET) sumou 413 miliónov eur.

Toľko peňazí by mali celkovo zaplatiť za “zelenú“ elektrinu vo svojich faktúrach. Ako uviedol pre agentúru SITA hovorca Úradu pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO) Radoslav Igaz, suma ešte nemusí byť konečná. „Celkovú výšku podpory ovplyvní situácia na trhu s elektrinou spôsobená pandémiou Covid-19,“ povedal Igaz.

V minulom roku zaplatili odberatelia vo svojich faktúrach na podporu “zelenej“ elektriny o niečo viac. Podľa regulátora to bola čiastka 434 milióna eur. „Z toho podpora pre OZE bola vlani vo výške 352 miliónov eur a podpora pre KVET predstavovala takmer 82 milióna eur,“ spresnil Igaz.

Dávky a príspevky sú v porovnaní so mzdami každým rokom nižšie

Najviac podpory získali výrobcovia “zelenej“ elektriny pôsobiaci na strednom Slovensku. Výrobcovia spadajúci pod región Stredoslovenskej distribučnej zinkasovali takmer 193 miliónov eur. Výrobcov v regióne Západoslovenskej distribučnej podporili spotrebitelia vlani sumou vyše 124 miliónov eur a výrobcov v pôsobnosti Východoslovenskej distribučnej sumou v objeme prevyšujúcom 117 miliónov eur.

Odberatelia elektriny prispievajú na podporu elektriny vyrobenej z OZE a KVET prostredníctvom takzvanej tarify za prevádzkovanie systému. Tá tvorí zhruba pätinu z celkovej ceny za elektrinu. Okrem podpory “zelenej“ elektriny obsahuje tarifa aj podporu výroby elektriny z doma vyťaženého uhlia. V tarife za prevádzkovanie systému platíme aj organizátorovi krátkodobého trhu s elektrinou, štátnej spoločnosti OKTE.

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info