HLAVNÝ DENNÍK
ZAHRANIČIE

Irán sa rozhodol tajiť dôvody požiaru v jadrovom zariadení

Ilustračný obrázok centrifúg v iránskej jadrovej továrni v Natanze / SITA (Atomic Energy Organization of Iran via AP, File)

Irán z bezpečnostných dôvodov nateraz nezverejní príčinu štvrtkového požiaru v novej továrni na výrobu centrifúg v zariadení na obohacovanie uránu v iránskom Natanze. V piatok o tom informovala agentúra AP.

Podľa iránskej Najvyššej rady národnej bezpečnosti (SNSC), ktorej vyhlásenie citovala polooficiálna tlačová agentúra Tasním, je príčina požiaru v továrni v Natanze známa, no zverejnená zatiaľ nebude. Rozhodnutie nezverejniť príčiny požiaru tak signalizuje obavy najvyšších iránskych predstaviteľov z udalostí, ktoré sa v Natanze odohrali, píše agentúra AP.

Zástupca Iránskej organizácie pre atómovú energiu (AEOI) Behrúz Kamálvandí sa vo svojom štvrtkovom vyjadrení pre médiá pôvodne snažil celú situáciu zľahčiť, keď o nej hovoril ako o incidente. Dodal, že v jeho dôsledku bola poškodená budova vo výstavbe. Okrem toho tiež spomenul, že riziko rádioaktívneho zamorenia nie je.

Pri výbuchoch v továrni na pyrotechniku v Turecku sa zranilo 56 ľudí

Iránske médiá neskôr zverejnili fotografie tehlovej budovy s poškodeniami charakteristickými pre oheň. Dôkazom, že v továrni naozaj došlo k požiaru, sú aj údaje získané zo satelitných snímok.

Zodpovednosť za požiar v Natanze prebralo vo štvrtok zoskupenie pod názvom Gepardy vlasti. Členmi tejto skupiny sú bývalí príslušníci iránskych bezpečnostných síl, ktorí sa rozhodli bojovať proti vedeniu krajiny. Viaceré západné médiá však uviedli, že overiť hodnovernosť tejto informácie je komplikované.

Jadrová elektráreň Natanz je jednou z hlavných zariadení na obohacovanie uránu v Iráne.

„Aby Európa prežila, musí prežiť jej hospodárstvo“. Rozhovor s Angelou Merkelovou

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info