HLAVNÝ DENNÍK
DENNÝ VÝBER ZAHRANIČIE

Zosuv pôdy v Mjanmarskej bani zabil viac ako 120 ľudí

Ľudia sa zhromaždili pri telách obetí štvrtkového zosuvu pôdy v nefritovej bani na severe Mjanmarska 2. júla 2020. Pri zosuve zahynulo viac ako 120 ľudí. FOTO TASR/AP

 Zosuv pôdy v nefritovej bani na severe Mjanmarska neprežilo viac ako 120 ľudí. Ministerstvo informácií uviedlo, že na mieste nešťastia v oblasti Hpakant v Kačjinskom štáte vytiahli spod nánosu 123 tiel.

Mjanmarská hasičská služba, ktorá koordinuje záchranné práce, informovala o 126 mŕtvych. Štvrtkový tragický incident je najhorší svojho druhu v Mjanmarsku za niekoľko rokov. Khin Maung Myinta, poslanec z Hpakantu, informoval, že okrem mŕtvych si zosuv vyžiadal aj 54 zranených, ktorých previezli do nemocníc.

Mjanmarskí hasiči na sociálnej sieti Facebook uviedli, že ľudí zbierajúcich kamene zavalila vlna bahna, ktorú vyvolali silné dažde. Nie je jasné, koho presne nešťastie postihlo.

Bývalý veľvyslanec OSN obvinil Bezpečnostnú radu OSN z pokrytectva

V baniach sa schádzajú stovky ľudí, aby preosiali sutiny vyradené z nákladných automobilov v nádeji, že nájdu nefrit. Takéto sutiny vytvárajú veľké svahy, ktoré môžu byť v oblasti zbavenej stromov nebezpečné.

Mjanmarsko patrí medzi najväčšie zdroje nefritu na svete, no jeho bane boli dejiskami početných incidentov, z ktorých mnohé postihli ľudí hľadajúcich drahé kamene. Len vlani v baniach zomrelo viac ako 100 ľudí.

Pri vstupe do Grécka budú niektorí ľudia testovaní na ochorenie Covid-19

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info