HLAVNÝ DENNÍK
ZAHRANIČIE

Rusi podporili Putina. Účasť až 65 % a z nich skoro 78 % zahlasovalo za novú ústavu

Volička s ochranným rúškom a psom prichádza odovzdať svoj hlas počas referenda o zmenách ústavy v Moskve 1. júla 2020. / TASR (AP Photo/Pavel Golovkin)

Zmeny v ruskej ústave podporilo v referende 77,92 percenta voličov, proti bolo 21,27 percent účastníkov, informovala vo štvrtok agentúra TASS s odvolaním sa na ústrednú volebnú komisiu, ktorá spracovala už 100 percent všetkých hlasov. Účasť dosiahla 65 percent. 

Hlasovanie o zmenách v ruskej ústave sa na celom území krajiny skončilo v stredu o 21:00 h. moskovského času (20:00 h. SELČ). Voliči v zahraničí mohli hlasovať už od začiatku tohto týždňa.

Ústredná volebná komisia vysvetlila, že predčasné hlasovanie umožnilo predísť zhromažďovaniu ľudí vo volebných miestnostiach a zmierniť tak riziko šírenia koronavírusu SARS-CoV-2, s ktorého epidemickým výskytom Rusko ešte stále zápasí.

Ruskí voliči väčšinovo schválili zmeny ústavy

Ústavné zmeny umožnia prezidentovi Vladimirovi Putinovi zostať pri moci až do roku 2036. Prezident takisto dostane právo navrhovať sudcov najvyššieho súdu a prokurátorov na schválenie hornou komorou parlamentu.

Reformy tiež zakotvujú ekonomické zmeny, ktoré zaručujú minimálnu mzdu. Tá nemá byť nižšia ako úroveň životného minima, zatiaľ čo štátny dôchodok bude každoročne upravovaný o infláciu.

Zmeny v ústave zahŕňajú aj zmienku o „viere v Boha“, a to napriek dlhej histórii Ruska/Sovietskeho zväzu ako sekulárnej krajiny. Obsahujú aj ustanovenie o zákaze manželstiev ľudí rovnakého pohlavia.

Trump skúpil takmer celé svetové zásoby remdesiviru. USA nechcú spolupracovať so svetom

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info