fbpx
HLAVNÝ DENNÍK
DENNÝ VÝBER SLOVENSKO

AKTUALIZOVANÉ: Slovenskí vojaci dostanú nové operačné centrum

Ilustračné foto - TASR

Správa bola aktualizovaná dňa 1.7.2020 o 13:17.

Program bezpečnostných investícií NATO poskytne 1,4 milióna eur na centrum, v ktorom budú vojaci kontrolovať vzdušný priestor Slovenskej republiky

(MO SR) vybuduje v priestoroch Brigády riadenia vzdušných operácií vo Zvolene nové operačné centrum. Vojaci z neho budu nepretržite kontrolovať a ochraňovať Slovenský vzdušný priestor. Časť financií na výstavbu vo výške 1,4 milióna eur sa rezortu obrany podarilo získať cez projekt Program bezpečnostných investícií NATO (NSIP). Agentúru SITA o tom informovala hovorkyňa MO SR Martina Kovaľ Kakaščíková.

„Slovenský projekt získal v rámci programu najväčší podiel financií spomedzi všetkých krajín. Vďaka týmto zdrojom ušetríme peniaze daňových poplatníkov, pričom poskytneme našim vojakom novú, modernú infraštruktúru spĺňajúcu náročné technické a bezpečnostné kritériá. Budova bude zároveň súčasťou väčšieho projektu, ktorý vo všetkých krajinách Aliancie zavádza nový systém velenia a riadenia vzdušných síl NATO,“ povedal minister obrany Jaroslav Naď (OĽaNO).

Poberanie dávky v nezamestnanosti sa niektorým nezamestnaným predĺži o ďalší mesiac

V rámci projektu bude k existujúcej budove vo Zvolene vybudovaná nová prístavba s operačnou miestnosťou, technickými priestormi a zázemím pre operačné centrum. V súčasnosti sa koná medzinárodná verejná súťaž na zhotoviteľa stavebných prác, pričom celkové predpokladané náklady na projekt sú vo výške 2,6 milióna eur bez DPH. Predpoklad ukončenia stavebných prác je na jeseň roku 2021.

Úspech Slovenska v rámci programu ocenil aj slovenský veľvyslanec pri NATO Radovan Javorčík. Minister Naď v tejto súvislosti poďakoval všetkým zamestnancom rezortu, ktorí sa podieľali na príprave projektu. „Vďaka ich práci, kvalitnému spracovaniu a obhajobe projektu, ktorý skombinoval všetky naše potreby s požiadavkami NATO, sa podarilo ušetriť naozaj značné prostriedky z časti štátneho rozpočtu určeného ministerstvu obrany. Ušetrené peniaze tak môžeme využiť v ďalších oblastiach, ktoré si nutne vyžadujú investície“.

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info