HLAVNÝ DENNÍK
ZAHRANIČIE

„Kríza informácií“: George Galloway hovorí, že lotyšský zákaz televízneho vysielania televízie RT dokazuje, že západní diváci „hľadajú správy inde“

Litva vlajka // zdroj: unsplash.com

George Galloway uviedol, že rozhodnutie Lotyšska zakázať kanály RT by sa dalo považovať za „kompliment“, čo naznačuje, že západní diváci sú chorí zo sledovania a čítania mainstreamových médií a chcú alternatívy.

Lotyšská národná rada pre elektronické médiá (NEPLP) v utorok oznámila, že v krajine zakáže vysielanie siedmich RT kanálov, píše rt.com

Galloway povedal RT, že niet pochýb o tom, že orgány krajiny, ktoré sa tak rozhodli sú pri rozhodovaní zaslepené rusofóbiou. Pravdepodobne je táto slepota taká vážna, že zabránila lotyšskému regulačnému orgánu vykonať kontroly faktov pred tým ako tento krok oznámil. NEPLP racionalizoval zákaz nepravdivým tvrdením, že RT je „pod kontrolou“ Dmitrija Katelyova, ktorý podlieha sankciám EÚ. Katelyov je v skutočnosti hlavou inej spravodajskej organizácie Rossiya Segodnya – a nemá nič spoločné s RT.

NATO schválilo obranný plán pre Poľsko a Pobaltie; Turecko ho už nebojkotuje

Galloway, bývalý britský poslanec, uviedol, že krok zakazujúci vysielanie RT je znakom toho, že západní ľudia „hľadajú správy inde“ a že úrady v týchto krajinách chcú zamedziť ostatným perspektívam prístup a to napriek tomu, že sa hlásia k ideálom slobody slova a médií. Je to „kríza informácií“, povedal. Západ „sa vezie takmer sto rokov“ na idei, že zastupuje slobodu tlače a to ho odlišuje od autoritárskych režimov.

Galloway, ktorý vedie reláciu Sputnik na RT, uviedol, že autority na celom svete teraz „tancujú na rovnakú pesničku“ v snahe potlačiť konkurenčné hlasy, pretože „nikto neverí bežným médiám“. V tomto zmysle by sa zákaz vysielania RT mohol považovať za „kompliment“, uviedol. Galloway tiež načrtol, že ďalšie krajiny EÚ by sa mohli pokúsiť nasledovať tento príklad a „napodobniť“ kroky Lotyšska, hoci taký scenár by vyžadoval, aby aj ostatné krajiny si základné fakty nevšímali.

Medzinárodná federácia novinárov odsúdila lotyšské rozhodnutie a vyhlásila, že „porušuje slobodu tlače“ a nazýva ho „jasnou cenzúrou“.

Netanyahu naznačuje odloženie plánov na anexiu Západného brehu

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info