HLAVNÝ DENNÍK
ZAHRANIČIE

Kosovský prezident Hashim Thaci sa zaväzuje odstúpiť, ak príde k vojnovému súdnemu procesu

Kosovský prezident Hashim Thaci / SITA (AP Photo/Visar Kryeziu, File)

Thaçi vyhlásil, že opustí úrad, ak Haag potvrdí minulotýždňové obvinenia vznesené proti nemu 

Kosovský prezident Hashim Thaçi sľúbil, že okamžite rezignuje, ak sa proti nemu vznesie obvinenie z vojnových zločinov na špeciálnom súde v Haagu, píše theguardian.com. Obvinenie, o ktorom ešte musí rozhodovať sudca v prípravnom konaní, bolo minulý týždeň dramaticky zverejnené. Thaçi bol v tom čase na ceste do Washingtonu kvôli rokovaniam v Bielom dome.

Obvinenie sa týkalo množstva zločinov proti ľudskosti a vojnových zločinov vrátane vraždy, zmiznutia, prenasledovania a mučenia. Toto obvinenie padlo na Thaçiho a ešte jedného kosovského politika, bývalého predsedu parlamentu, Kadriho Veseliho.

Tieto správy narušili plánované rozhovory medzi Thaçim a srbským prezidentom Aleksandarom Vučićom, ktoré zvolal Balkánsky mierový vyslanec Donalda Trumpa, Richard Grenell. Tieto dva štáty sú v spore odkedy sa bývalá srbská provincia odtrhla od Srbska po vojenskej kampani NATO v roku 1999. Rýchla dohoda o normalizácii vzťahov by priniesla Trumpovi diplomatické víťazstvo krátko pred prezidentskými voľbami v USA.

Kosovského prezidenta a 9 ďalších ľudí obžalovali z vojnových zločinov

Thaçi sa teda otočil a zamieril domov. Po niekoľkých dňoch ticha sa v pondelok večer objavil pred televízymi kamerami, kde vyjadril svoju nevinu a emocionálnym jazykom opísal svoje osobné pocity a oddanosť boju za oslobodenie Kosova. „Politické chyby v mieri som mohol urobiť, ale vojnové zločiny, nikdy,“ uviedol. Uviedol však, že počas úradovania nebude čeliť potvrdeným obvineniam. „Ak bude obvinenie potvrdené, okamžite rezignujem na funkciu vášho prezidenta a budem čeliť obvineniam,“ uviedol.

Thaçi, najmocnejší kosovský politik, je prezidentom od roku 2016, pričom pred svojim zvolením bol predsedom vlády Kosova. Počas ozbrojeného boja proti srbským silám v rokoch 1998 – 1999 viedol politické krídlo Kosovskej oslobodzovacej armády (KLA).

Špecializovaná prokuratúra v Haagu minulý týždeň uviedla, že podniká neobvyklé kroky ako zverejnenie obvinení skôr, ako sa obžaloba potvrdí, a to z dôvodu opakovaného úsilia Thaçiho „brzdiť a oslabovať“ prácu súdu. Cieľom prokuratúry bolo zabrániť Thaçimu podpísať dohodu v Bielom dome, vďaka ktorej by sa neskôr stal politicky nedotknuteľným. Americký diplomat vyhlásil, že prokurátori mohli byť podráždení politickým nátlakom Trumpovej administratívy.

„Mám rád Srbsko a nemám rád Kosovo“, vyhlásil Zeman

„Nevieme, kto a či vôbec niekto ovplyvňuje súd. Ale toto je legitímna otázka, pretože súd je otvorený politickému vplyvu,“ uviedla Andrea Capussela, bývalá vedúca ekonomického oddelenia Medzinárodného civilného úradu v Kosove od roku 2008 do roku 2011. Súd bol zriadený ako reakcia na správu z roku 2011, v ktorej obviňuje vedenie KLA vrátane Thaçiho z účasti na závažných trestných činoch.

Advokáti zaoberajúci sa obhajobou na súde uviedli, že vyhlásenie prokurátora bolo neospravedlniteľné. „Pravidlá sú krištáľovo jasné, ( hovoria ) že obvinenia, ktoré sa podávajú, sa majú považovať za dôverné a nesmú sa zverejniť skôr, ako to potvrdí sudca v predsúdnom konaní,“ uviedol Jonathan Rees, britský advokát, ktorý je na zozname obhajcov v Haagu. Rees uviedol, že súd by mal prokurátora potrestať za porušenie pravidiel. „Špecializované komory budú mať právomoc zabrániť pokračovaniu v konaní, ak bude ohrozená ich fundamentálna spravodlivosť,“ uviedol.

Väčšina obetí konfliktu v rokoch 1998 – 1999 boli etnickí Albánci. Niekoľko srbských vojenských a policajných úradníkov už bolo odsúdených medzinárodnými súdmi pre vojnové zločiny. KLA bola tiež obviňovaná z mnoho zverstiev vo vojne. Sám Thaçi má tiež veľa kritikov, hlavne za jeho kroky počas jeho vládnutia za posledné desaťročie. Mnohí ľudia v Kosove vnímajú vojnu ako spravodlivý boj za oslobodenie, pričom súdne konanie vidia ako škvrnu na reputácii nového štátu.

„Európa chcela, aby sa Kosovo stalo úspešným príbehom, a bolo by ťažké to dosiahnuť, keby ste dovolili Thaçimu dostať sa do väzenia,“ povedal Capussela. “ Mnohí však teraz vidia, že politické vetry v Kosove sa zmenili.“

Irán vydal zatykač na amerického prezidenta Donalda Trumpa

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info