HLAVNÝ DENNÍK
DENNÝ VÝBER EKONOMIKA SLOVENSKO

Daňovníci majú stále na daňové priznania za minulý rok aj na zaplatenie dane čas, mimoriadna situácia trvá

Ilustračné foto: TASR

Mimoriadna situácia v súvislosti s pandémiou stále trvá a preto ešte nie je určený presný termín a deň na podanie daňového priznania a zaplatenie dane.

Daňovníci majú stále čas na podanie daňového priznania k dani z príjmov za minulý rok, ako aj na zaplatenie dane. Hoci 30. júna uplynie tradičný termín na podanie priznania a zaplatenie dane pre daňovníkov s príjmami iba zo Slovenska, ktorí využijú maximálny možný odklad podania daňového priznania, tento rok zmenila pravidlá pandémia nového koronavírusu.

Stále totiž platí, že daňové priznanie možno podať a daň zaplatiť najneskôr do konca mesiaca nasledujúcom po konci pandémie. Platí to pre všetkých daňovníkov bez ohľadu na to, či o odklad požiadali, alebo nie.

„Mimoriadna situácia v súvislosti s pandémiou stále trvá a preto ešte nie je určený presný termín a deň na podanie daňového priznania a zaplatenie dane. Spraviť tak môžu až mesiac po skončení pandémie, ktorá sa zatiaľ neskončila,“ informuje finančná správa s tým, že rovnaký postup platí aj v prípade daňovníkov, ktorí podali oznámenie o predĺžení lehoty na podanie daňového priznania.

Nová minimálna mzda by podľa Krajniaka mala zvýšiť príjmy chudobných a nepodraziť nohy zamestnávateľom

Ak by teda vláda schválila ukončenie mimoriadnej situácie napríklad v júli 2020, daňové priznanie môže daňovník podať do 31. augusta 2020. V tejto lehote je povinný daň z príjmov aj zaplatiť a zároveň môže v tejto lehote poukázať aj podiel zo zaplatenej dane neziskovkám. Ak by vláda napríklad vyhlásila ukončenie pandémie v auguste, termíny by sa posunuli na koniec septembra.

Finančná správa pritom upozorňuje, že nedávne ukončenie núdzového stavu na tieto termíny vplyv nemá. Opatrenia podľa zákona o niektorých mimoriadnych opatreniach vo finančnej oblasti v súvislosti so šírením nebezpečnej nákazlivej ľudskej choroby COVID-19 sa totiž uplatňujú počas obdobia pandémie a až do uplynutia najneskoršej lehoty podľa tohto zákona.

„Obdobím pandémie sa rozumie obdobie od 12. marca 2020, keď vláda SR vyhlásila mimoriadnu situáciu, až kým vláda mimoriadnu situáciu neodvolá. Až potom začnú plynúť uvedené lehoty. Keďže vláda SR mimoriadnu situáciu zatiaľ neodvolala, obdobie pandémie pre účely tohto zákona stále trvá,“ dodáva správca daní.

Životné minimum od júla stúpne, zvýši to sociálne príspevky a zníži dane

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info