HLAVNÝ DENNÍK
DENNÝ VÝBER NÁZORY

Pellegriniho Hlas by mal volať doľava

Pellegrini Hlas
Fotokoláž / Redakcia (Shutterstock, TASR)

Naša krajina reálne fungujúcu ľavicu potrebuje.

Podpora politického projektu Petra Pellegriniho sa podľa aktuálneho prieskumu drží okolo 20-tich percent a dokonca dobieha OĽaNO. Ak si chce jeho strana takýto silný oHlas udržať, mala by byť autenticky ľavicová. Kadejakých pochybných populistických  subjektov tu už máme dosť.

OĽaNO ide kam vietor, tam plášť. Strana Za ľudí vlastne ani nevie kam ide a po Kiskovom ohlásenom odchode z politiky je to aj tak pravdepodobne jej prvé a posledné volebné obdobie strávené v parlamente. Hnutie Sme rodina je tak ako vždy, pol na pol na kolobežke alebo peši.

A potom tu máme Smer.

Fico a jeho zostávajúca družina sa v uplynulom období obmedzili len na negativistickú rétoriku, ktorá už ale tak veľmi ľudí neberie. Nedokázali dokonca ani len zhodnotiť 100 dní vlády, čo je v prípade opozície povinná jazda. A práve od toho, ako veľmi bude Fico naďalej padať vo svojich náladách, sa do značnej miery bude odvíjať aj sila Pellegriniho Hlasu-Sociálnej demokracie.

Za Kollárovo zlyhanie zaplatia všetci ľudia s titulom, tvrdí Pellegrini

Ak dokáže Pellegrini priniesť nejaké relevantné riešenia, existuje možnosť, že by mu za nich zahlasovala napríklad aj časť koalície. Pre Kollárovcov by to nebolo nič nového a ak sa v ostatných stranách nenájdu plagiátori, ktorí by radšej namiesto okopírovania zmysluplného návrhu zákona pokojne zahlasovali aj za niečo dobré, mohol by Pellegrini získať politické body.

Bude sa však musieť popasovať s kritickou situáciou vo verejných financiách, ktorá aj vďaka jeho vláde nechala prázdnu štátnu kasu, alebo ako sám spasiteľ Matovič rád hovorí. „prázdnu komoru“. Riešení v prospech ľudí je totiž dramaticky málo, čo vidno aj na situácii okolo trinástych dôchodkov.

Veľmi rozumným ťahom Pellegriniho Hlasu je na začiatok angažovanie mladých ľudí do politiky. Tí sa k Smeru veľmi nemali, ostatní im veľmi dôvody na zdvihnutie sa k volebným urnám nedávajú a preto by mladý elektorát mohol byť jedným z nosných pilierov novej sociálnej demokracie.

Teraz už len stačí robiť poctivú opozičnú politiku a držať sa na pozíciách ideálne vľavo, aby Pellegriniho spolupútnikom na novej politickej ceste nemohol Fico dodatočne otrieskať o hlavu prílišný liberalizmus. Potom môže mať nový Hlas sociálnej demokracie dlhodobý úspech.

Lebo krajina zjavne reálne fungujúcu ľavicu potrebuje. Keď už nie Jano „keľňa“ Ľupták, tak aspoň Pele.

Premiér by bol rád, keby sa strany Za ľudí a SaS správali v súlade s koaličnou dohodou

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info