fbpx
HLAVNÝ DENNÍK
DENNÝ VÝBER SLOVENSKO

Krajniak plánuje do konca roka pripraviť dlhodobý kurzarbeit, odvody by zvyšovať nechcel

Na snímke minister práce, sociálnych vecí a rodiny SR Milan Krajniak (Sme rodina). FOTO TASR - Martin Baumann

Ministerstvo práce a sociálnych vecí plánuje do konca tohto roka pripraviť legislatívny návrh o tzv. dlhodobom kurzarbeite. Ide o systém, v ktorom zamestnanci pracujú kratšie, výpadok príjmu im nahradí štát a zamestnávateľ sa za to, že štát prevezme jeho náklady, zaviaže neprepúšťať.

„Je potrebné na to pripraviť aj systémy v Sociálnej poisťovni, prípadne v inej inštitúcii, ktorá by mala kurzarbeit vyplácať do budúcna. Budeme potrebovať rok na technickú prípravu, ale počas toho obdobia už bude tá schéma platiť, ale v dočasnom režime,“ povedal minister práce a sociálnych vecí Milan Krajniak v rozhovore pre agentúru SITA.

Prvým krokom zavedenia tzv. kurzarbeitu na Slovensku je podľa ministra schéma, ktorá už funguje v rámci prvej pomoci pri koronakríze. „Od jesene by sme chceli prejsť na druhú dočasnú schému, kde by sme už využili eurofondy, ktoré môžeme použiť na riešenie pokrízovej situácie,“ povedal.

Išlo by podľa neho už o budúci model kurzarbeitu, ktorý by bol stále uhrádzaný z mimoriadnych prostriedkov na eliminovanie následkov krízy. „Chceli by sme použiť čo najviac prostriedkov z európskeho programu SURE, ktorý je určený na zavádzanie dlhodobého kurzarbeitu,“ tvrdí Krajniak.

Očkovanie je dôležité, aby sa v populácii nešírili nebezpečné vírusy

Za ideálne by minister práce považoval to, keby sa počas 10 rokov v systéme dlhodobého kurzarbeitu nazhromaždilo zhruba 2,4 miliardy eur. „Na to, aby sme to dokázali naplniť, potrebujeme na to vyčleniť pol percenta z odvodov zamestnancov a pol percenta z odvodov zamestnávateľov,“ uviedol minister. Zámerom je podľa neho umožniť, aby v tomto systéme boli zahrnuté aj samostatne zárobkovo činné osoby.

Keďže kurzarbeit má pomáhať ľudom obdobným spôsobom ako dávka v nezamestnanosti pre tých, ktorí sa ocitnú dočasne alebo dlhodobo bez práce, tak by sa podľa Krajniaka dalo uvažovať nad tým, že by sa časť zo súčasných dvojpercentných odvodov na poistenie v nezamestnanosti využila aj na pripravovaný kurzarbeit. „Nechcem zvyšovať odvody a ak, tak o čo najmenšiu mieru, aká je možná, a to sa dá urobiť kombináciou s podporou v nezamestnanosti,“ zdôraznil Krajniak.

Životné minimum od júla stúpne, zvýši to sociálne príspevky a zníži dane

Ak by mal podľa ministra zamestnanec hrubú mzdu 1 000 eur, tak by mesačne platil 5 eur ako poistenie za to, že keby prišiel dočasne o prácu, mohol by dostávať 80 percent jeho priemernej mzdy za nejaké posledné obdobie. „Je to poistenie, ktoré za to stojí,“ tvrdí Krajniak.

Rovnako by aj zamestnávateľ pri 1 000-eurovej hrubej mzde zamestnanca platil 5 eur mesačne za to, že keby prišla kríza v jeho odvetví, tak by mohol požiadať o pomoc štát. „Myslím, že by to bolo výhodné pre obe strany,“ povedal. Dúfa, že na takomto poistnom systéme v zmysle kurzarbeit nájde do konca tohto roka dohodu so všetkými sociálnymi partnermi.

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info