HLAVNÝ DENNÍK
DENNÝ VÝBER EKONOMIKA SLOVENSKO

13. dôchodky v tomto roku na 99 percent vyplatíme, tvrdí minister Krajniak

Milan Krajniak. FOTO TASR - Martin Baumann

Výška trinásteho dôchodku bude niekde medzi 100-percentným trinástym dôchodkom a medzi tým, čo bolo vyplácané v minulom roku.

Trináste dôchodky Sociálna poisťovňa v tomto roku na 99 percent vyplatí. V rozhovore pre agentúru SITA to uviedol minister práce a sociálnych vecí Milan Krajniak. „Výška trinásteho dôchodku bude niekde medzi 100-percentným trinástym dôchodkom a medzi tým, čo bolo vyplácané v minulom roku,“ povedal.

Penzisti s vyššími dôchodkami by mali podľa Krajniaka trinástu penziu dostať „v trošku nižšej ako 100-percentnej výške“. „Mojím záujmom je, aby tí, ktorí majú nižšie dôchodky, to dostali v maximálnej možnej výške,“ zdôraznil.

V júli by sme mali ohlásiť dohodu na 13. dôchodkoch, tvrdí Matovič

Situácia vo verejných financiách je podľa neho pre koronakrízu zlá. „Každý rezort a každá vládna strana dostala za úlohu nájsť úspory v celkovej výške 1,1 miliardy eur na budúci rok a na základe toho vznikla dohoda, že budeme môcť financovať alebo garantovať niektoré sociálne opatrenia aj do budúcnosti,“ povedal Krajniak. Tvrdí, že ministerstvo práce a sociálnych vecí si túto „domácu úlohu“ splnilo.

„Našli sme dostatok finančných prostriedkov a preto viem povedať, že na 99 percent si myslím, že trinásty dôchodok bude vyplatený,“ povedal. Úspory našiel podľa neho rezort napríklad na výdavkoch na personálne náklady či na nákup tovarov a služieb.

Parlament pár dní pred februárovými parlamentnými voľbami schválil v skrátenom legislatívnom konaní návrh poslancov za Smer-SD na zavedenie trinásteho dôchodku pre všetkých penzistov. Ten má v novembri tohto roka nahradiť doterajší vianočný príspevok, ktorý Sociálna poisťovňa vlani vyplácala len tým penzistom, ktorých dôchodok alebo úhrn dôchodkov dosahoval najviac 658,50 eura.

Prvých sto dní Matovičovej vlády. Vzniklo nové ministerstvo, funkcia vicepremiéra či splnomocnenkyne pre rodinu

Kým suma vianočného príspevku klesala s rastúcou výškou dôchodku, trinásty dôchodok má Sociálna poisťovňa podľa platného zákona vyplácať v rovnakej výške pri rovnakom druhu dôchodku. Všetci starobní dôchodcovia majú dostať v novembri tohto roka trinásty dôchodok v sume 460 eur, čo je priemerná suma starobnej penzie.

Poberatelia ostatných druhov dôchodkov majú dostávať vždy v novembri trinásty dôchodok vo výške, ktorá zodpovedá priemernej sume daného druhu dôchodku. Pri predčasných dôchodcoch má ísť v tomto roku o 433 eur, invalidných penzistoch s mierou postihnutia nad 70 percent 380 eur, invalidných dôchodcoch pri miere postihnutia do 70 percent 209 eur, vdovy majú poberať trinásty dôchodok v sume 263 eur, vdovci 208 eur a poberatelia sirotských dôchodkov 138 eur.

Trinásta penzia pre poberateľov sociálnych dôchodkov má v tomto roku dosiahnuť 255 eur a invalidných dôchodcov z mladosti 281 eur. Nárok na trinástu penziu má mať 1 milión 422-tisíc dôchodcov.

Vyplácanie trinástych dôchodkov v schválenej podobe by si v tomto roku vyžiadalo 589 miliónov eur. Po odpočítaní 147 miliónov eur, ktoré sa majú usporiť na zrušených vianočných príspevkoch, tak čisté výdavky na trináste penzie predstavujú 442 miliónov eur.

Danka prirovnávajú k Escobarovi, sekunduje mu i Zsuzsová

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info