HLAVNÝ DENNÍK
SLOVENSKO

ÚVZ povoľuje od 1. júla za istých podmienok aj hromadné podujatia nad tisíc ľudí

Ilustračné fot: Foto: SITA/Martin Havran

Musí ísť výlučne o sediace obecenstvo a obsadenie kapacity priestorov určených pre sediacich nesmie presiahnuť 50 percent.

Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ) od 1. júla povoľuje aj hromadné podujatia s počtom účastníkov vyšším ako tisíc. Musí však ísť výlučne o sediace obecenstvo a obsadenie kapacity priestorov určených pre sediacich nesmie presiahnuť 50 percent.

Ostatné typy podujatí sa povoľujú pre maximálne tisíc ľudí. Ich účastníci budú musieť naďalej nosiť rúška alebo iné pokrývky nosa a úst, používať dezinfekciu na ruky a dodržiavať dvojmetrové odstupy. Tie nebudú platiť pre ľudí, ktorí pochádzajú zo spoločnej domácnosti. Agentúru SITA o tom informoval Marek Eliáš z komunikačného referátu ÚVZ.

Úrady predpokladajú, že počet prípadov koronavírusu bude v Čadci a okolí ešte narastať (aktualizácia)

Organizátori podujatí budú musieť vykonávať častú dezinfekciu priestorov, hlavne dotykových plôch, kľučiek, podláh a predmetov a zaistiť pri vstupe do budovy dávkovače na alkoholovú dezinfekciu rúk, prípadne zabezpečiť iný adekvátny spôsob na ich dezinfekciu.

Hygienické zariadenia na mieste konania podujatí musia byť vybavené tekutým mydlom a papierovými utierkami. Zároveň budú musieť zabezpečiť pri vstupe do budovy oznam o povinnosti, že v prípade vzniku akútneho respiračného ochorenia je osoba povinná zostať v domácej izolácii a rovnako oznam, že ak sa u osoby prejavia príznaky akútneho respiračného ochorenia, je potrebné telefonicky kontaktovať svojho ošetrujúceho lekára a opustiť miesto hromadného podujatia.

Nárok na pandemickú OČR u školákov zanikne od 1. júla, pokračovať môžu len s lekárskym potvrdením

Organizátor musí byť v každej chvíli schopný preukázať počet osôb aktuálne sa zúčastňujúcich na hromadnom podujatí. Naďalej platí aj zákaz podávania rúk.

„V prípade sedenia sa odporúča zabezpečiť sedenie s výnimkou osôb žijúcich v jednej domácnosti tak, že medzi obsadenými miestami ostane jedno miesto neobsadené, pričom sekvenciu obsadenia sedadiel odporúčame v radoch alternovať,“ uviedol ÚVZ. Organizátor by mal zabezpečiť dostatočné vetranie priestorov.

Opatrenie sa nevzťahuje na podujatia s výlučne sediacim publikom, bohoslužby či zasadnutia a schôdze štátnych orgánov, orgánov samosprávy či zasadnutia na základe zákona, pre ktoré platia špecifické, doteraz platné pravidlá.

NATO pomohlo zachovať stabilitu počas koronakrízy, tvrdí Naď

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info