HLAVNÝ DENNÍK
ZAHRANIČIE

Údery bleskov zabili za jediný deň najmenej 104 ľudí

Ilustračné foto: pixabay.com

Vo vetre s veľkou rýchlosťou utrpelo zranenia niekoľko ďalších ľudí a prudký lejak rúcal stromy, elektrické stĺpy, domy so slamenými strechami a dočasné prístrešia.

Najmenej 104 ľudí zabili údery bleskov počas silných monzúnových búrok, ktoré vo štvrtok postihli východoindický štát Bihár a severoindický štát Uttarpradéš. Informovala o tom tlačová agentúra DPA s odvolaním sa na predstaviteľov.

V rôznych okresoch Biháru zahynulo 83 ľudí. „Úmrtia boli hlásené hneď po príchode monzúnu (vetra) do Biháru a susedných oblastí. Obeťami sa stali väčšinou farmári alebo bezdomovci, ktorí sa zdržiavali vonku,“ povedal Umeš Singh, predstaviteľ z krízového štábu v štátnom hlavnom meste Patna.

Vo vetre s veľkou rýchlosťou utrpelo zranenia niekoľko ďalších ľudí a prudký lejak rúcal stromy, elektrické stĺpy, domy so slamenými strechami a dočasné prístrešia. Po búrkach hlásilo úmrtia 23 z 38 okresov v Biháre, pričom najviac mŕtvych, 13, oznámil okres Gopalgandž. Ranených liečia v nemocniciach.

SHMÚ vydal pre celé územie SR na piatok výstrahu prvého stupňa pred búrkami

Údaj 83 mŕtvych predstavuje najvyšší počet úmrtí spôsobených bleskami za jediný deň v Biháre za posledné roky. V tomto regióne zahynú každý rok po údere blesku počas búrky desiatky ľudí. Takéto búrky v monzúnovom období, ktoré trvá od júna do septembra, sú v Indii bežné.

V dvoch nedávnych rokoch, 2015 a 2017, zaznamenal štát Bihár vyše 50 mŕtvych po údere blesku za jediný deň. Ďalších 21 úmrtí za podobných okolností hlásili vo štvrtok v piatich okresoch susedného štátu Uttarpradéš.

Počet obetí na životoch v prudkých búrkach pravdepodobne stúpne, pričom predstavitelia zhromažďujú aj podrobnosti o škodách zo všetkých postihnutých okresov v oboch štátoch. Meteorologická služba predpovedá v nasledujúcich dňoch v Indii ďalšie búrky.

Malachovský oznámil koniec kariéry! Operný spevák po dvoch rokoch priznal, že trpí sklerózou multiplex

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info