HLAVNÝ DENNÍK
NÁZORY

Bakalári ovládli rezort práce (Slavěna Vorobelová)

bakalári
Ilustračný obrázok / Unsplash (@napr0tiv)

Autorka je aktívna politička. Redakcia Hlavného denníka nezodpovedá za pravdivosť tvrdení, uvádzaných v článku. Slavěna Vorobelová je pravidelným prispievateľom nášho denníka.

Seriál v podaní Sme rodina pokračuje.

Okrem dnešnej života dôležitej informácie, že rodinne založený predseda strany Boris Kollár má nového potomka aj novú matku svojho dieťaťa sa každým dňom objavujú ďalšie pikošky, ktoré môžu mať vplyv na chod štátu. Na životy nás všetkých. Kto vlastne riadi celý rezort práce? Politickí nominanti Sme rodina.

Ako to kedysi sľuboval volebný podvodník Igor Matovič? Nedušoval sa náhodou, že príde vláda odborníkov a žiadne politické nominácie nebudú?! Nikoho nejako nezaujíma, že slovenská ekonomika v dôsledku globálnej pandémie klesne v roku 2020 o 9,8 %. Nižší bude domáci aj zahraničný dopyt, firmy odložia investície. Trh práce výrazne oslabí, nezamestnanosť vzrastie a mzdové tlaky ustúpia.

Podporou bude len vládna spotreba.

V druhej polovici roka sa začne ekonomika postupne zotavovať, čo vytlačí rast HDP v roku 2021 na 7,6 %. Ekonomika ostane na celom horizonte podchladená a predkrízovú úroveň doženie až koncom roku 2022.

Poslankyňa Sme Rodina Petra Krištúfková, dnes už ex-splnomocnenkyňa pre rodiny má vlastne pravdu. Čo si niekto dovoľuje porovnávať jej bakalárku s rigoróznou prácou Andreja Danka?! Ste vy vôbec normálni? A ešte tú bakalárku, ktorú písala na škole v Skalici? Strata času a energie.

Ale len do momentu, kým sa vytvorilo miesto splnomocnenkyne pre rodiny. Získala mandát poslankyne, nie patent na každú pracovnú pozíciu či ústavnú funkciu. A to zďaleka nie je jedinou „fundovanou“ odborníčkou v NR SR, čo je takpovediac smutné.

ŠOK: Boris Kollár má 11. dieťa

Situácia na trhu práce a hlavne v štátnej a verejnej správe je taká, že aj na obyčajné referentské pozície požaduje zamestnávateľ VŠ vzdelanie II. stupňa, teda Mgr., Ing., atď. Titul Bc. proste nestačí. Stačí sledovať portál www.slovensko.sk. Ale pre niekoho zjavne platia úplne iné pravidlá.

Od čias štátnej tajomníčky ministerstva práce Lucie Nicholsonovej (SaS), ktorej na túto významnú funkciu stačila maturita, sa konkrétne v rezorte práce o niečo posunuli. Ale iba o stupienok. Dnes mu vládne bakalár Milan Krajniak, nominant strany Sme rodina. Áno, správne čítate. Tento pán sa hrdí titulom Bc. Minister, ktorý riadi a požaduje od svojich podriadených 2. stupeň vysokoškolského vzdelania, študoval politológiu, I. stupeň.

Proste ako stvorený riadiť rezort práce.

Určite je vzorom pre mnohých študentov a lákadlom na vstup do strany Sme rodina. Ale aj ďalší bakalári dnes vládnu svetu práce. Samozrejme z kandidátky a košiara Sme rodina. Na čele Národného inšpektorátu práce je ďalšia bakalárka. Bc. Hedviga Machayová, aj keď si za meno ešte píše titul MBA, čo je síce pekne vyzerajúci titul, ku ktorému sa dostanete vcelku ľahko, no stupeň vzdelania to nezvýši.

Titul získala na Dubnickom technologickom inštitúte, v odbore učiteľstvo. Ale Sme rodina ju samozrejme považuje za expertku.

Od inšpektorov a väčšiny svojich podriadených však Národný inšpektorát práce požaduje 2. stupeň vysokoškolského štúdia. V krajine zázrakov ako je Slovensko je možné naozaj všetko. Inšpiráciu ako písať životopis nájdete na stránke ministerstva práce.

Takže, milí občania, absolventi vysokých škôl zatiaľ s titulom Bc. alebo aj bez neho, na ďalšie roky štúdia a doplnenie vzdelania kľudne zabudnite. Teda, ak sa chystáte do politiky. Tam stačí hocičo, čo máte pred menom. Len musíte podporovať vládu Igora Matoviča. Ten za odborníkov bude považovať každého. Veď keď vyštudovaná bábkarka môže riadiť investície a informatizáciu štátnej správy, prečo by už Petra nemohla riadiť rovno celé ministerstvo práce.

PS: Pán premiér, toto je tá sľubovaná zmena a vláda odborníkov?

Uvedomujete si vôbec, aký dopad môžu mať tieto špičkové nominácie na fungovanie štátu a na tých najzraniteľnejších práve v týchto korona časoch?! Očakávam, že tak ako politickým nominantom bolo umožnené dostať sa k lukratívnym pozíciám, že to umožníte aj všetkým občanom! Kedy teda predložíte novelu zákona o štátnej službe a zľavíte nároky pre tých, ktorí nemali to šťastie získať tituly a zvýšite platy tým najdôležitejším, ktorí skutočne odvádzajú pre štát skvelú prácu? Nič proti nikomu, aj ľudia s nižším vzdelaním sú mnohokrát šikovnejší ako tí s „kúpenými“ titulmi, ale ak niekto básni o spravodlivosti a boji proti tomuto systému, tak nech nepredvádza to, čo sa tu vyplavuje každým dňom na povrch.

Mgr. art. Veronika Remišová, ArtD., M.A. (Slavěna Vorobelová)

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info