HLAVNÝ DENNÍK
ZAHRANIČIE

Kosovského prezidenta a 9 ďalších ľudí obžalovali z vojnových zločinov

Kosovský prezident Hashim Thaci salutuje počas inšpekcie členov kosovských bezpečnostných síl v Prištine / TASR (AP Photo/Visar Kryeziu)

Kosovského prezidenta Hashima Thaciho a deviatich ďalších bývalých separatistických bojovníkov obžaloval haagsky osobitný súd pre Kosovo (KSC) z celej škály vojnových zločinov spáchaných v 90. rokoch 20. storočia počas vojnového konfliktu so Srbskom. V stredu o tom informovala tlačová agentúra AP.

Obžalovaní sú zo zločinov proti ľudskosti a vojnových zločinov vrátane vrážd, spresnil špecializovaný súd so sídlom v Haagu, vyšetrujúci zločiny proti etnickým Srbom počas vojny Kosova za nezávislosť v rokoch 1998-99 so Srbskom.

Vo vyhlásení prokurátora KSC vydaného v stredu sa uvádza, že prezident Thaci a ďalší „sú trestne zodpovední za takmer 100 vrážd“. Medzi obeťami sú podľa neho známi kosovskí Albánci, Srbi a Rómovia, ako aj politickí odporcovia.

Medzi ďalšími obvineniami sú nútené zmiznutia osôb, prenasledovanie a mučenie.

Vojna z rokoch 1998-99 si vyžiadala vyše 10.000 mŕtvych a ďalších 1641 ľudí je stále nezvestných. Vojna sa skončila po 78-dňovom bombardovaní Srbska silami NATO.

Srbsko neuznáva nezávislosť Kosova, ktorú táto srbská provincia jednostranne vyhlásila v roku 2008.

Pred 70 rokmi sa začala kórejská vojna – vojna bez víťaza a mieru (infomateriál)

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info