HLAVNÝ DENNÍK
SLOVENSKO

Po smrti pacientky vydali pobočky ÚDZS dve protichodné správy z vyšetrovania

FOTO TASR

Po náhlej smrti 19-ročnej pacientky v lučeneckej nemocnici sa jej rodičia obrátili na Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou (ÚDZS). Problémy nastali vtedy, keď jedno vyšetrovanie ukázalo, že nemocnica nepochybila a druhé pochybenia našlo.  

Simona, ktorá sa začiatkom februára 2017 dostala pre náhle zdravotné problémy spôsobené zápalom slinnej žľazy do nemocnice, zomrela 14. februára toho istého roku. ÚDZS pri vyšetrovaní prípadu na podnet rodičov dospel k dvom úplne odlišným záverom, píšu Aktuality. 

Pacientke, ktorá trpela celiakiou, počas hospitalizácie opuchla tvár a diagnostikovali jej aj pásový opar. Po tom, ako na druhý deň skolabovala, resuscitovali ju a následne previezli na Oddelenie anestéziológie a intenzívnej medicíny kam ju prijali v septickom šoku a so zlyhávaním viacerých orgánov. 

Sudca z Kočnerovej Threemy spolupracuje s Kaliňákom

Nasledoval podnet, v ktorom rodičia pacientky žiadali prešetriť úroveň poskytnutej zdravotnej starostlivosti spolu s trestným oznámením na neznámeho páchateľa. Začiatkom roka 2018 pobočka ÚDZS v Banskej Bystrici poslala vyrozumenie, z ktorého vyplýva, že zdravotnícky personál nijako nepochybil. 

Zlom nastal v bode, kedy rodičia nebohej namietali proti výsledku prvého dohľadu. Nedostatky odhalilo až druhé vyšetrovanie, ktoré tentoraz vykonala pobočka ÚDZS v Prešove. „Ako laik im neviete oponovať. Až o osem mesiacov mi prišiel znalecký posudok z trestného konania a ten podrobne rozoberal, ako pochybili oddelenia nemocnice,” hovorí pre Aktuality matka nebohej Nataša Mináčová. 

Z druhého uznesenia totiž vyplynulo, že pacientke nebola poskytnutá zdravotná starostlivosť správne. Pochybenia nastali krátko po prijatí pacientky kedy mal zdravotnícky personál lučeneckej nemocnice u pacientky zistiť nízku hladinu bielych krviniek. Hoci mali lekári jej krvný obraz pravidelne monitorovať, za celý čas tak urobili iba raz.

Rezešovci znížili cenu, ktorú pýtajú za luxusnú vilu v Košiciach

Podľa Prešovskej pobočky ÚDZS mal byť stav pacientky konzultovaný s hematológom a infektológom. K tomu však došlo až po tom, ako bola Simona v kritickom stave. Chybu spravili aj na infektológii keď jej nenasadili masívnu kombináciu antibiotík. 

„Definovanie pochybenia pri poskytovaní zdravotnej starostlivosti nie je vždy jednoznačné, pretože nie ku všetkým diagnosticko – terapeutickým postupom existujú definované štandardné postupy, preto v medicíne nie je nikdy úplne vylúčený neidentický pohľad na obdobné postupy v rámci diagnostiky a liečby,“ uviedla Radoslava Muchová, hovorkyňa ÚDZS, na margo rozličných posudkov. 

Aktuality dodávajú, že Prešovská pobočka v správe uviedla uplatnenie sankcií voči lučeneckej nemocnici. K tomu ale nakoniec nedošlo. Podľa zákona má byť totiž sankcia uložená najneskôr do troch rokov od zistenia pochybenia. Lehota uplynula 14. februára 2020 s tým, že ÚDZS sankcie uplatniť nestihol. 

Andrej Babiš: „Počúvajte matku zem a otca slnka!“ (VIDEO)

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info