HLAVNÝ DENNÍK
SLOVENSKO

Kontrolóri odhalili v máji viac ako 700 kilogramov nevyhovujúceho ovocia a zeleniny

Ilustračné foto: pixabay.com

Celkovo prekontrolovali inšpektori 47 883,66 kilogramu tovaru.

V máji tohto roka vykonali inšpektori autorizovaní na kontrolu obchodnej kvality čerstvého ovocia a zeleniny na Slovensku 194 kontrol obchodnej kvality čerstvého ovocia a zeleniny. Celkovo prekontrolovali inšpektori 47 883,66 kilogramu tovaru, z čoho 706,12 kilogramu (kg) nevyhovelo požiadavkám osobitných noriem alebo všeobecnej norme.

V maloobchodných jednotkách bol zistený nevyhovujúci tovar v množstve 701,62 kg. Pri kontrolách u prvovýrobcov nebol zistený nevyhovujúci tovar. Vo veľkoobchodných skladoch bol zistený nevyhovujúci tovar v množstve 4,5 kilogramu. Informovala o tom Štátna veterinárna a potravinová správa SR.

Na nevyhovujúci tovar boli vydané nálezy o nezhode. Z nevyhovujúceho množstva plodín v znaku minimálne požiadavky na kvalitu nevyhovelo 16,4 %, v znaku obchodná kvalita 13,8 % a v znaku označenie 69,8 %. Zo 194 kontrol obchodnej kvality čerstvého ovocia a zeleniny v máji vychádzali priemerom tri kontroly na jedného inšpektora. V maloobchodných jednotkách bolo vykonaných 181 kontrol, u prvovýrobcov boli vykonané štyri kontroly, vo veľkoobchodných skladoch bolo vykonaných deväť kontrol.

Na mieste posúdili inšpektori zhodu s obchodnými normami (hodnotenie na mieste – HNM) u 1 139 plodín, z čoho 46 plodín nevyhovelo požiadavkám osobitných noriem alebo všeobecnej norme. V maloobchodných jednotkách bolo posúdených 1 093 plodín, z čoho 45 plodín nevyhovelo požiadavkám osobitných noriem alebo všeobecnej norme, u prvovýrobcov bolo posúdených osem plodín, hodnotené plodiny boli vyhovujúce, vo veľkoobchodných skladoch bolo vykonaných 38 HNM, z čoho jedna plodina nevyhovela požiadavkám noriem.

ĽSNS trvá na nominácii Kotlebu do čela parlamentného výboru

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info