HLAVNÝ DENNÍK
SLOVENSKO

Prípad podnikateľov súdených za machinácie pri verejných obstarávaniach je pred najvyšším súdom

Ilustračné foto - TASR

Najvyšší súd SR (NS SR) by mal v utorok 23. júna rozhodovať v prípade podnikateľov súdených pre machinácie pri verejných obstarávaniach týkajúcich sa Nitrianskeho samosprávneho kraja (NSK).

V októbri 2017 v opakovanom procese senát Špecializovaného trestného súdu (ŠTS) troch z nich, konkrétne Romana K., Emila B. a Ľuboša M. uznal za vinných a uložil im podmienečné tresty. Obžalovaného Emila G. spod obžaloby súd oslobodil.

Machinácie pri verejnom obstarávaní v rámci NSK súviseli s plánovanou výstavbou budovy pre úrad NSK. Podmienky obstarávania boli podľa obžaloby nastavené tak, aby sa víťazom súťaže kraja stala vopred dohodnutá spoločnosť. Išlo o výber dvoch firiem na stavebný dozor a jednej na externého obstarávateľa, ktorý mal vybrať dodávateľa stavby. Trestná činnosť je v tomto prípade datovaná od marca do septembra 2011, keď sa uskutočňovali verejné obstarávania.

V obci Jarok sa zrazilo auto s autobusom (foto)

Bývalý podpredseda NSK Vladislav Borík a vtedajšia vedúca oddelenia verejného obstarávania Gabriela Šranková machinácie priznali a s prokurátorom Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) uzavreli dohodu o vine a treste, ktorú súd schválil. Oboch súd potrestal tromi rokmi podmienečne so skúšobnou dobou na štyri roky.

Po prvý raz banskobystrický senát ŠTS rozhodol o obžalovaných podnikateľoch v apríli 2016. Troch obžalovaných uznal za vinných, jedného z nich na základe vyhlásenia o vine. Údajného lídra kauzy Emila G. z Nitry oslobodil. Po odvolaní prokurátora a obžalovaných NS SR vec vrátil na doplnenie dokazovania.

To sa uskutočnilo v dňoch 9. až 11. októbra 2017. Doplnené dokazovanie však nepreukázalo vinu Emila G. a senát ho opätovne oslobodil. Roman K. dostal za zločin pri machináciách trest 2,5 roka podmienečne, Emil B. a Ľuboš M. za prečin pri machináciách dostali osem mesiacov podmienečne.

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info