HLAVNÝ DENNÍK
ZAHRANIČIE

Rusko po dvoch rokoch ruší zákaz používania aplikácie Telegram

Ilustračné foto / Pixabay

Po dvoch rokoch sa môžu používatelia smartfónov vrátiť k aplikácii Telegram, keďže ruský regulátor médií Roskomnadzor voči nej odstránil všetky obmedzenia, informuje portál RT.

Požiadavka, aby ruské mobilné siete a poskytovatelia internetových služieb zablokovali prístup k aplikácii na odosielanie správ, nezastavila ľudí aby ju voľne používali. Preto sa celá roztržka stala predmetom otvoreného výsmechu.

Komunikačnú službu pravidelne používajú úradníci, mediálne osobnosti a zákonodarcovia, pričom ruská vláda ju dokonca počas pandémie Covid-19 využila ako prostriedok na šírenie najnovších informácií o tomto víruse.

Aplikácia, ktorú vytvorili ruskí podnikatelia Nikolai a Pavel Durov, bola 16. apríla 2018 zakázaná pre jej odmietnutie poskytnúť dešifrovacie kľúče bezpečnostným službám krajiny.

Hackeri sa zameriavajú na európske letecké a vojenské spoločnosti, varujú experti

Aj keď je Telegram oficiálne obmedzený, aj naďalej funguje pre väčšinu používateľov v Rusku. Regulátorom sa opakovane nepodarilo zastaviť prístup občanom k aplikácii, a to aj napriek tomu, že zablokovali niekoľko miliónov IP adries.

Podľa vyhlásenia Roskomnadzoru sa agentúra po dohode s Úradom generálneho prokurátora rozhodla zrušiť požiadavku o obmedzení prístupu na platformu.

„Pozitívne hodnotíme pripravenosť, ktorú vyjadril zakladateľ aplikácie Telegram v boji proti terorizmu a extrémizmu,“ uviedla tlačová správa.

Začiatkom tohto mesiaca zakladateľ Pavel Durov uviedol, že jeho tím zlepšil metódy odhaľovania a odstraňovania „extrémistickej propagandy“ a požiadal úrady, aby obmedzenia ukončili, pričom vysvetlil, že odblokovanie telegramu v Rusku by malo pozitívny vplyv na národnú bezpečnosť krajiny.

Sme v zlovestnej novej ére totalitarizmu, kde jedinci využívajú sociálne médiá na zničenie každého, kto s nimi nesúhlasí

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info