HLAVNÝ DENNÍK
ZAHRANIČIE

Pri útoku indických jednotiek v Kašmíre zahynuli civilisti

Indickí vojaci hliadkujú na vrchu obrneného vozidla pri prechádzaní konvoja vozidiel cez Šrínagar v indickej časti Kašmíru 9. januára 2020. / TASR (AP Photo/Mukhtar Khan)

Najmenej štyria pakistanskí civilisti zahynuli po tom, ako indické pohraničné sily v noci na štvrtok zaútočili na dediny a armádne stanovište v spornom regióne Kašmír. Informovala o tom agentúra DPA s odvolaním sa na vyhlásenie pakistanskej armády.

Incident sa odohral blízko Línie kontroly (LOC), čo je de facto hranica, ktorá rozdeľuje Kašmír medzi Indiu a Pakistan.

Tento týždeň v rovnakej oblasti došlo aj ku konfrontácii medzi Čínou a Indiou, pri ktorej zahynulo najmenej 20 indických vojakov. Išlo o najnásilnejšiu potýčku medzi krajinami za uplynulé desaťročia.

Napätie medzi Pakistanom a Indiou sa začalo stupňovať, keď India vlani v auguste odobrala regiónu Džammú a Kašmír špeciálny štatút a zaviedla tam bezpečnostné opatrenia.

Severná Kórea zvyšuje napätie. Vyhráža sa vyslaním vojenských jednotiek na hranicu s Južnou Kóreou

India koncom mája vyhostila z krajiny dvoch zamestnancov pakistanskej diplomatickej misie v Naí Dillí za údajné „špionážne aktivity“.

Pakistanská armáda zase tvrdí, že pri pokuse preniknúť do vzdušného priestoru Pakistanu za posledné týždne zostrelila najmenej dva indické špionážne drony.

India má územný konflikt o Kašmír s Pakistanom aj Čínou, čo z tejto oblasti robí jeden z najmilitarizovanejších regiónov na svete. Experti sa obávajú, že spor o hranice čoskoro prepukne do násilného konfliktu.

Zvolili štyroch nových nestálych členov Bezpečnostnej rady OSN

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info