HLAVNÝ DENNÍK
SLOVENSKO

Začiatkom júla má najvyšší súd rozhodovať o Jozefovi M. z kauzy nebankoviek

Jozef Majský. Foto:TASR-Štefan Puškáš

 Najvyšší súd SR vytýčil na 1. júla verejné zasadnutie s Jozefom M. neprávoplatne odsúdeným v kauze skrachovaných nebankových spoločností BMG Invest a Horizont Slovakia.

Naposledy sa prípadom Jozefa M. zaoberal v marci 2019, keď na neverejnom zasadnutí rozhodol, že trestné stíhanie obžalovaného podnikateľa prerušil z dôvodu, že nemožno obžalovaného pre ťažkú chorobu postaviť pred súd.

Rozhodnutiu predchádzalo konzultovanie štyroch znalcov v odbore zdravotníctvo a farmácia a znalecké dokazovanie za účelom preverenia, či obžalovanému zdravotný stav dovoľuje účasť na verejnom zasadnutí.

„Senát najvyššieho súdu sa bude pravidelne každých šesť mesiacov informovať o zdravotnom stave obžalovaného a to za účelom zistenia, či dôvody prerušenia trestného stíhania naďalej trvajú alebo pominuli,” povedala vtedy hovorkyňa NS SR Alexandra Važanová.

Matovičove čistky si už všimli aj v Čechách

V kauze skrachovaných nebankových spoločností Horizont Slovakia a BMG Invest Špecializovaný trestný súd odsúdil v roku 2015 Dávida Brtvu na deväť rokov, Patrika Pachingera na sedem rokov a Jozefa M. na deväť rokov väzenia. V prípade Brtvu a Pachingera je verdikt súdu právoplatný, pričom Brtvu už aj podmienečne prepustili z výkonu trestu.

Podľa rozsudku Jozef M., Dávid Brtva a Patrik Pachinger vytváraním falošných pohľadávok voči nebankovým spoločnostiam v období medzi septembrom 2001 a februárom 2002 spôsobili týmto inštitúciám škodu 448 miliónov slovenských korún.

Zo zatvorených pobočiek nebankových spoločností sa obohatili o 53 miliónov korún. Činnosť trojice podľa obžaloby riadil Jozef M., ktorý „zadával úlohy a zabezpečoval prostriedky“. Vtedajší majitelia spoločností Dávid Brtva a Patrik Pachinger zase falšovali potrebné dokumenty. K usvedčeniu Jozefa M., Dávida Brtvu a Patrika Pachingera dopomohli aj svedecké výpovede vrátane výpovedí odsúdených Vladimíra Fruniho a Mariána Šebeščáka.

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info