HLAVNÝ DENNÍK
SLOVENSKO

ÚVZ plánuje na zasadnutí otvoriť tému sanitárneho dňa v nedeľu

dezinfekcia
Ilustračné foto: shutterstock

Úrad verejného zdravotníctva chce nájsť riešenie, pri ktorom budú zachované podmienky dôkladnej a častejšej sanitácie priestorov prevádzok.

Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR plánuje na tohtotýždňovom zasadnutí odborného konzília otvoriť tému sanitárneho dňa v nedeľu. Chce nájsť riešenie, pri ktorom budú zachované podmienky dôkladnej a častejšej sanitácie priestorov prevádzok. TASR o tom informovala hovorkyňa ÚVZ Daša Račková.

„Predstavitelia ÚVZ SR a členovia odborného konzília pravidelne sledujú a vyhodnocujú epidemiologickú situáciu a na základe jej vývoja a v závislosti od aktuálnych poznatkov prehodnocujú platné opatrenia,“ spresnila Račková s tým, že k uvoľňovaniu pristupujú postupne, pretože každé jedno uvoľňovanie opatrení v aktuálnej situácii v čase pandémie ochorenia COVID-19 znamená istú mieru rizika a na sledovanie efektu a dôsledkov v rámci uvoľňovania opatrení je potrebný časový odstup.

Volebná líderka OĽaNO nesúhlasí s Matovičom, nechce zákaz predaja v nedeľu

Prezidentka SR Zuzana Čaputová v utorok uviedla, že nepovažuje obmedzenie nedeľného predaja z dôvodu sanitárneho dňa za primerané a dôvodné. Sanitárne opatrenia totiž môžu majitelia prevádzok realizovať kedykoľvek. Pripomína, že povinnosť sa navyše týka len obchodov, a nie napríklad gastroprevádzok, v ktorých počas týždňa tiež prichádza k veľkej koncentrácii ľudí.

Obmedzenie kritizujú aj poslanci Národnej rady (NR) SR Ondrej Dostál, Radovan Kazda (obaja SaS) a Ján Benčík (Za ľudí), ktorí v pondelok (15. 6.) požiadali hlavného hygienika SR Jána Mikasa o zrušenie zákazu nedeľného predaja. Upozornili na možnú protiústavnosť opatrenia Úradu verejného zdravotníctva SR, ktorým sa zakázal nedeľný maloobchodný predaj. Rozhodnutie, aby sanitárnym dňom bola práve nedeľa, vnímajú poslanci ako politické dôvody.

Ľudia majú šetriť, poslancov sa to však netýka

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info