HLAVNÝ DENNÍK
DENNÝ VÝBER KRIMI SLOVENSKO

Učiteľa pichol útočník priamo do srdca, opísala útok vo Vrútkach riaditeľka

Na snímke pohľad na budovu Spojenej školy po útoku muža vo Vrútkach 11. júna 2020. Pri incidente zomreli dvaja ľudia. Päť osôb je zranených, medzi nimi aj deti. Útočníkom na Spojenej škole vo Vrútkach bol jej bývalý žiak. FOTO TASR - Erika Ďurčová

„Nerob to, Ivan, nerob to!“, kričala na útočníka kričala riaditeľka školy vo Vrútkach, ktorej sa nôž sa šmykol po ľavej strane hrudníka.

Detailný a hrôzostrašný popis útoku na škole vo Vrútkach poskytla riaditeľka školy Erika Repková. „Približne okolo 9.50 som počula rinčanie skla, keďže výplň plástových dverí je s dvojitým sklom, rinčanie znelo ako výbuch granátu. Otvorila som dvere na riaditeľni , a to už pán zástupca pre gymnázium bežal k triedam 1. stupňa, za ním ja a pani zástupkyňa pre ZŠ. Začuli sme krik školníka: „ Pozor, má nôž!“, opísala v statuse na sociálnej sieti.

Podľa riaditeľky potom páchateľ vošiel do triedy, zavrel za sebou dvere a bolo počuť krik. Z triedy vybehli tri deti, ktoré zástupkyňa ZŠ viedla do priestoru kancelárií, a tam bola poskytnutá prvá pomoc jednej žiačke, ktorá mala rezné rany na krku a hrudi.

„V prednej časti školy sa zatiaľ odohrával boj o záchranu ostatných detí a pani učiteľky 4. ročníka. Kolega, Jaroslav Budz, chcel otvoriť dvere triedy, no nestihol, lebo ich otvoril útočník zdnuka a keďže sa mu postavil na odpor – chcel ho asi odsotiť, pichol ho rovno do srdca. Kolega, sa oprel o stenu a padal k zemi a ostal ležať v kaluži krvi,“ opisuje útok Repková.

Premiér sa zastal policajtov zasahujúcich vo Vrútkach

Riaditeľka školy popísala aj  detaily útoku priamo na ňu: „Potom zaútočil nožom na mňa, ustupovala som a kričala: „ Nerob to, Ivan, nerob to!“ V útočníkovi som spoznala nášho bývalého žiaka Ivana Čuloka. Pocítila som ostrie noža, avšak pri cúvaní som spadla, a to ma zachránilo – nôž sa šmykol po ľavej strane hrudníka, nevbodol hlboko, spadla som, udrela som si chrbticu – kostrč a hlavu,“ napísala Repková s tým, že za celú dobu vyčíňania, nepovedal ani útočník slovo.

Medzi hrdinov počas celého incidentu patril školník, ktorý prichádzajúceho vraha odkopol, ale spadol medzi stoly na vrátnici a spôsobil si zranenie. „Žiaľ vrah nespadol a pokračoval vo svojom úmysle vraždiť ďalej. Jeho útok nožom mieril u každého poraneného na hrudník a brucho, kde sa nachádzajú hlavné životné tepny. Toto je skutočná pravda, toto sa stalo – mŕtvy nevinný kolega a títo zranení“, píše riaditeľka.

Repková zároveň v statuse poďakovala za všetky kondolencie, poďakovala policajtom, psychológom, učiteľkám, ale najmä učiteľovi J. Budzovi, ktorý počas tragédie zahynul. „Rodičia, prepáčte, že sme nezabránili fyzickým útokom a psychickej traume Vašich detičiek,“ píše ešte Repková s tým, že na škole zvýšia všetky bezpečnostné opatrenia.

Musíme tomu zabrániť! (Eduard Chmelár)

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info