HLAVNÝ DENNÍK
DENNÝ VÝBER SLOVENSKO

Matovičove čistky si už všimli aj v Čechách

Predseda vlády SR Igor Matovič a minister zdravotníctva Marek Krajčí. FOTO TASR - Radovan Stoklasa

Vláda Igora Matoviča (OĽaNO) sa najskôr pustila do výmeny 12 manažérov v zdravotníctve a teraz sa chystá na „očistu štátnej správy“. V Čechách pripomínajú, že sám Matovič pred voľbami kritizoval excesy smeru v podobe dosadzovania si svojich nominantov do štátnej správy. 

Minister zdravotníctva Marek Krajčí (OĽaNO) nedávno začal vo veľkom s odvolávaním funkcionárov v zdravotníctve. Na čistky v zdravotníctve doplatil okrem iných napríklad Ladislav Kužela, ktorého vo funkcii šéfa Národného ústavu detských chorôb (NÚDCH) nahradil vyštudovaný lesník a bývalý riaditeľ seredskej polikliniky Peter Magát. 

Za Kuželu, ktorý bol podľa slov ministra odvolaný kvôli strate dôvery, sa vzápätí postavilo viacero politikov vrátane Tomáša Druckera či Andrey Kalavskej. Ku Kuželovi sa neskôr pridali aj riaditelia nemocníc v Nových zámkoch, Nitre, Poprade či šéfovia štátnych záchraniek v Košiciach a Bratislave a taktiež riaditeľ Operačného strediska záchrannej zdravotnej služby. 

Do blízkosti letiska v Bagdade dopadli tri kaťuše

Denník SME pred časom informoval o tom, že zmeny sa dotkli aj Inštitútu zdravotnej politiky (IZP), z ktorého odišli takmer všetci zamestnanci vrátane jeho šéfa Martina Smatanu. Okrem toho po Krajčího nástupe z vlastnej vôle odišiel aj šéf Národného centra zdravotníckych informácií Peter Blaškovitš. 

Český internetový portál Novinky.cz v niektorých prípadoch hovorí dokonca o bezpríkladných výmenách funkcionárov. Pripomína tiež, že vláda pod Matovičovým vedením sa pripravuje aj na výmenu všetkých 72 prednostov okresných úradov. Matovič totiž tvrdí, že šéfovia okresných úradov majú byť predĺženou rukou ministra vnútra Romana Mikulca (OĽaNO). 

„Ľudí, ktorí tam dnes sú na základe správnej farby straníckej knižky, bez hanby vyhodíme. Nahradíme ich odborníkmi z týchto úradov, ktorí sa dlhé roky nemohli pohnúť vyššie,“ povedal na margo čistiek premiér. Oznámil to aj napriek tomu, že pred voľbami úradníkom sľuboval možnosť podieľať sa na výbere svojich šéfov. 

Český portál upozorňuje, že Brusel na Matovičove kroky nereaguje. Nereaguje ani česká podpredsedníčka Európskej komisie pre hodnoty a transparentnosť Věra Jourová. Tá sa však podľa Noviniek.cz každú chvíľu ozýva s obavami o vývoj demokracie v Poľsku či Maďarsku. 

Zdravotné poisťovne pripravujú ročné zúčtovanie poistného

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info