HLAVNÝ DENNÍK
DENNÝ VÝBER ZAHRANIČIE

Liek dexametazón podľa novej štúdie znižuje smrtnosť na COVID-19

Ilustračné foto: shutterstock

Dexametazón znížil smrtnosť o 35 percent u pacientov s kronavírusom, ktorí museli byť napojení na pľúcne ventilátory.

Vedci v Británii v utorok priniesli prvé dôkazy o tom, že steroidný liek dexametazón znižuje až o jednu tretinu smrtnosť u pacientov s ochorením COVID-19, ktorí sú vo vážnom stave v nemocniciach. Informovala o tom agentúra AP.

Vedci podľa svojich vyjadrení zverejnia výsledky už čoskoro. Štúdia zahŕňa rozsiahly a prísny test na vzorke 2104 náhodne vybraných pacientov, ktorým liek podali a porovnali ich stav s 4321 pacientmi, ktorí absolvovali tradičnú liečbu.

Úrad verejného zdravotníctva upozorňuje na šesticu nebezpečných výrobkov nahlásených do systému Rapex

Liek bol pacientom podávaný orálne alebo vnútrožilovo. Jeden z vedúcich predstaviteľov štúdie, Peter Horby z Oxfordskej univerzity, na Twitteri uviedol, že dexametazón znížil smrtnosť o 35 percent u pacientov, ktorí museli byť napojení na pľúcne ventilátory, a o 20 percent u tých, ktorým museli dodávať kyslík.

Prínos v oblasti prežitia je podľa Horbyho zrejmý u pacientov, ktorí si vyžadujú prísun kyslíka, a dexametazón by sa mal začať používať pri ich liečbe. „Dexametazón nie je drahý, je dostupný a môže byť použitý okamžite na záchranu životov na celom svete,“ napísal na Twitteri.

Dexametazón sa používa od 60. rokov minulého storočia na liečbu ochorení ako reumatická artritída a astma, uvádza na svojej webovej stránke stanica BBC. Podáva sa orálne alebo vnútrožilovo.

Agentúra FDA tvrdí, že hydroxychlorochín už nie je prínosný pre pacientov s Covid-19

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info