HLAVNÝ DENNÍK
DENNÝ VÝBER ZAHRANIČIE

AKTUÁLNE: KĽDR zrejme vyhodila do vzduchu medzikórejský styčný úrad v Kesongu (aktualizácia)

Severokórejský vodca Kim Čong-un. Foto: TASR/AP

Severná Kórea v utorok pravdepodobne vyhodila do vzduchu medzikórejský styčný úrad v pohraničnom meste Kesong.

Informovala o tom agentúra Jonhap s odvolaním sa na nemenované zdroje.

Aktualizované 16.6. o 9.16 hod.:

Podľa zdrojov agentúry Jonhap bolo počuť z miesta explóziu a vidieť dym. Južná Kórea zvolala v nedeľu mimoriadne zasadnutie svojich bezpečnostných predstaviteľov a vyzvala Severnú Kóreu, aby dodržiavala dohody o zmierení medzi oboma krajinami. Apel prišiel niekoľko hodín po tom, ako Pchjongjang pohrozil zdemolovaním spoločnej styčnej kancelárie a vojenskou akciou proti Soulu, informovala agentúra AP.

Severná Kórea v posledných dňoch náhle obnovila ostrú rétoriku voči južnému susedovi, obviniac Južnú Kóreu z toho, že nezabránila aktivistom vo vypúšťaní propagandistických letákov pomocou balónov cez hranicu. Niektorí experti tvrdia, že KĽDR takto prejavuje nespokojnosť s tým, že Soul neoživil lukratívne spoločné ekonomické projekty, ako aj s uviaznutím jadrovej diplomacie s Washingtonom.

Pomýlili sme sa. Koniec sveta nastane tento týždeň, napísal vedec a zmizol zo sociálnych sietí

V nedeľu ráno šéf juhokórejského Národného bezpečnostného úradu Čong Ui-jong rokoval s ministrami bezpečnostných rezortov a generálmi o najnovšej situácii na Kórejskom polostrove a možných krokoch vlády, oznámila prezidentská kancelária.

Juhokórejské ministerstvo pre zjednotenie, ktoré má na starosti vzťahy s Pchjongjangom, následne vyhlásilo, že oba kórejské štáty sa musia snažiť o dodržiavanie všetkých dosiahnutých dohôd. Vláda v Soule podľa stanoviska „vníma súčasnú situáciu ako vážnu“.

V sobotu večer vplyvná sestra severokórejského vodcu Kim Čong-una, Kim Jo-džong, varovala, že Soul bude čoskoro svedkom „tragickej scény úplného kolapsu styčnej kancelárie Severnej a Južnej Kórey“. Vyhlásila tiež, že ponechá severokórejskej armáde právo podniknúť ďalší krok v odplate voči Južnej Kórei.

Peking hlási, že situácia v meste je „mimoriadne vážna“

KĽDR predtým prerušila komunikačné linky s Južnou Kóreou a pohrozila zrušením dohôd z roku 2018, na základe ktorých obe krajiny zastavili cvičenia streľby, odstránili niektoré pozemné míny a zrušili strážne stanovištia v pohraničnej oblasti.

Niektorí pozorovatelia sa domnievajú, že Severná Kórea môže úmyselne zvyšovať napätie, aby podporila vlastnú vnútornú jednotu a tlak na USA s cieľom dosiahnuť obnovenie nukleárnych rozhovorov. KĽDR podľa nich naliehavo potrebuje zmiernenie sankcií, keďže jej ekonomiku zasiahlo aj to, že musela v dôsledku koronavírusovej pandémie uzavrieť hranicu s Čínou ako hlavným obchodným partnerom.

NASA varuje pred ďalšími piatimi asteroidmi

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info