HLAVNÝ DENNÍK
SLOVENSKO

Roman O., obžalovaný v kauze vraždy exprimátora Hurbanova, ostáva vo väzbe

Na snímke eskorta privádza Romana O. FOTO TASR - Ján Krošlák

Roman O., ktorý je obžalovaný v kauze úkladnej vraždy exprimátora Hurbanova Lászlóa Basternáka z roku 2010, ostáva vo väzbe.

Rozhodol o tom senát Najvyššieho súdu (NS) SR, ktorý na svojom pondelkovom pojednávaní zamietol žiadosť o prepustenie obvineného z väzby. Informovala o tom hovorkyňa NS SR Alexandra Važanová.

„Žiadosť obvineného Romana O. o prepustenie z väzby na slobodu senát zamietol s tým, že ho naďalej ponechal vo väzbe z dôvodu existencie tzv. útekovej a kolúznej väzby. Senát väzbu dohľadom probačného a mediačného úradníka nenahradil,“ priblížila Važanová. Dodala, že senát zrušil napadnuté uznesenie Špecializovaného trestného súdu (ŠTS) v celom rozsahu na podklade sťažnosti špeciálneho prokurátora.

Richter v podozrení. NAKA spustila vyšetrovanie, v ktorom figuruje aj exminister

ŠTS v Banskej Bystrici rozhodol o prepustení Romana O. z väzby koncom mája. Vzhľadom na stav dokazovania, keď väčšinu svedkov už vypočul, dospel súd k záveru, že možno nahradiť väzbu reštriktívnymi opatreniami. Nad obžalovaným nariadil dohľad probačného a mediačného úradníka s použitím technických zariadení na lokalizáciu, rovnako nariadil odobratie jeho cestovného pasu. Prokurátor podal sťažnosť voči takémuto rozhodnutiu.

Roman O. mal byť objednávateľom vraždy exprimátora. V kauze obžaloba viní z tohto skutku aj sprostredkovateľku Alenu Zs. a Vladimíra M., ktorý mal objednávku vraždy prevziať a zadať jej vykonanie. Strelec Štefan Kaluz si za ňu už právoplatne odpykáva 25-ročné väzenie.

Premiér dúfa, že obvinená Monika J. nebude „falošne spievať“

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info