HLAVNÝ DENNÍK
DENNÝ VÝBER SLOVENSKO

Poslanci v parlamente o zmrazení platov pre koronakrízu neuvažujú

FOTO TASR - Pavel Neubauer

Zamestnávatelia prepúšťajú alebo znižujú mzdy, poslanci v parlamente si však platy nechcú ani zmraziť. 

Koalícia sa v súvislosti s koronakrízou nezaoberá otázkou zmrazovania platov poslancov Národnej rady (NR) SR. V rozhovore pre TASR to povedal predseda parlamentu Boris Kollár (Sme rodina). Dodal, že o zmrazovaní platov nerokovali ani poslanecké kluby, pretože aktuálne platí, že poslanci môžu ľudí zasiahnutých koronakrízou podporiť cez Fond vzájomnej pomoci, ktorý založil premiér Igor Matovič (OĽaNO).

Šéf NR SR tvrdí, že táto téma nebola medzi poslancami vôbec otvorená. „V súčasnosti táto otázka na stole nebola, nerokovali sme o tom ani na Koaličnej rade a zároveň nemám vedomosť, že by to otvárali jednotlivé poslanecké kluby. Stále platí to, že každý poslanec môže prispieť ľuďom zasiahnutých koronakrízou ľubovoľnou sumou cez fond,“ povedal Kollár pre TASR.

Fond pomoci vníma ako symbol spolupatričnosti. Súhlasí s tým, aby fond fungoval dlhšie vzhľadom na dlhodobé dôsledky krízy. Dodal, že poslanci sa môžu rozhodnúť, či do fondu prispejú a v akej sume.

MATOVIČ: Koaličným partnerom zatiaľ nebude vyčítať, ak neprispeli do Fondu vzájomnej pomoci

 

Vo fonde, ktorý je vedený ako transparentný účet, je momentálne takmer 660.000 eur. Funguje od začiatku apríla. Úrad vlády (ÚV) SR ešte nezačal z neho prerozdeľovať peniaze. Vedúci ÚV Július Jakab sa začiatkom júna na stretnutí so zástupcami neziskového fondu ĽudiaĽuďom.sk dohodol na spracovaní mechanizmu čerpaní financií z fondu.

Fond predstavil Matovič ako spoločné rozhodnutie koaličných strán s tým, že doň budú prispievať poslanci koalície. Podľa informácií na transparentnom účte do fondu zatiaľ posielajú peniaze poslanci za OĽaNO a Sme rodina.

Premiér tiež avizoval, že o prerozdelení financií bude rozhodovať komisia, ktorú majú tvoriť ľudia z odborných kruhov, verejnosti i zástupcovia politických strán. Na otázku, či je už komisia zložená, tlačový odbor ÚV neodpovedal.

Transparentne a po novom, tak Matovičovsky

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info