HLAVNÝ DENNÍK
DENNÝ VÝBER NÁZORY

Transparentne a po novom, tak Matovičovsky

Matovič Mikas Pat a Mat
Fikcia / Fotomontáž (via Shutterstock / TASR)

Čo sa v skutočnosti dialo na permanentnom krízovom štábe? A sú nariadenia Úradu verejného zdravotníctva právne relevantné?

Nariadenia, príkazy a zákazy, ktoré ovplyvnili životy všetkých Slovákov, môžu vychádzať len z nejakého „prstocuca politikov“, ako by povedal sám pán premiér. Ako sme sa totiž dozvedeli, zo zasadnutí permanentného krízového štábu počas Matovičovej éry neexistujú žiadne záznamy.

Áno, je to jeden z tých poradných orgánov, na rozhodnutia ktorého sa odvolával premiér, aby mohol ostať všemohúci. Rozhodnutia potom zverejňoval na Facebooku alebo na tlačových besedách, dohľadateľné podklady však nie sú. Existuje tak dramaticky veľké podozrenie, že Matovič si mohol aj kopu vecí povymýšľať. Alebo že ovplyvňoval svojich poradcov v prospech svojich už vytvorených rozhodnutí.

Matovičove riadenie štátu cez Facebook je škandál

Veď prečo by inak nikoho nenapadlo urobiť zo zasadnutí, na ktorých sa rozhodovalo o fungovaní celej krajiny, záznamy? Lebo štábu akože chýbal tajomník? Lebo ak to bolo len pre to, väčšiu amatérčinu si ani nemožno predstaviť. Svojho Ďoďa mali dokonca aj Fekišovce! Skôr to ale mohlo byť tak, že Matovič chcel mať nad všetkým kontrolu, ideálne bez dôkazov, aby mohol manipulovať informáciami.

Nenadarmo x-krát zdôrazňoval, ako veľmi chráni svoje poradné orgány pred vplyvmi zvonku. Zo vzniknutej situácie vidno, že ale zrejme chránil aj samotný štáb pred tým, aby išli odporúčania von. Jediným relevantným podkladom tak ostávajú Matovičove statusy na sociálnej sieti a záznamy z tlačových besied.

Ale. Je možné napríklad potom na základe takýchto rozhodnutí niekoho sankcionovať? Má napríklad hlavný hygienik Ján Mikas aspoň v zošitku niekde napísané, na základe čoho vydal jeho Úrad verejného zdravotníctva SR (ÚVZ) svoje zákazy/príkazy/nariadenia? Alebo len narýchlo povymýšľal texty nariadení na základe premiérovho statusu na Facebooku, či sledoval tlačovú besedu, aby vedel ako má rozhodnúť?

Matovič si berie príklad od Kočnera

Lebo práve opatrenie ÚVZ opätovne nariaďujúce zatvorenie maloobchodných prevádzok a povinnú dezinfekciu v nedeľu je už aktuálne predmetom právnych sporov, pričom niektorí právnici tvrdia, že je dokonca protiústavné. Ak ale neexistuje žiaden záznam o tom, že k tomuto rozhodnutiu nedospel iba samotný Mikas, môže ísť o veľký problém.

„…opatrenia, ktoré ÚVZ publikuje výlučne cez webstránku, nie sú ani úradne vyhlásenými právnymi aktmi a predstavujú skôr želania než príkazy, ktorých nedodržanie by bolo možné sankcionovať,“ konštatoval napríklad Radoslav Procházka.

Ako je teda možné, že niektoré prevádzky dostali od regionálnych úradov verejného zdravotníctva už aj sankcie? Je možné, že nás teraz čaká lavína právnych sporov od takto poškodených podnikateľov? Alebo aj od tých, čo jednoducho len nenosili rúška?

Aj keď, existuje možno ešte aj iná možnosť. Tou by bola možnosť, že medzitým niekde na pozadí tohto všetkého nadobudlo právoplatnosť ešte aj nejaké iné dodatočné nariadenie, ktoré priamo ustanovuje všetky Matovičove vyhlásenia na Facebooku a na tlačovkách ako právne záväzné. Len o tom takisto, ako v prípade permanentného krízového štábu, neexistuje žiaden záznam.

Matovič sa onedlho stane zdrojom zábavy, hovorí sociológ

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info