HLAVNÝ DENNÍK
SLOVENSKO

O vrátenie slovenského pasu požiadalo 1050 ľudí, získalo ho zatiaľ 947

Ilustračné foto - TASR

O vrátenie slovenského občianstva požiadalo doteraz (od 1. februára 2015 do 11. júna 2020) na základe výnimky 1050 ľudí.

Slovenský pas už získalo späť 947 žiadateľov, ďalšie žiadosti Ministerstvo vnútra (MV) SR vybavuje. TASR to potvrdil tlačový odbor kancelárie ministra vnútra.

Slovenské občianstvo získali späť ľudia s českým občianstvom (321), britským (187), nemeckým (146), americkým (83), austrálskym (61), švajčiarskym (47), kanadským (36), maďarským (14), talianskym (desať), luxemburským (deväť), švédskym (sedem), holandským a dánskym (po päť), írskym a rakúskym (traja), belgickým, francúzskym a izraelským (po dvoch), fínskym, poľským, rumunským a ukrajinským (po jednom).

Ľudia, ktorí prišli o slovenský pas pre súčasný zákon o občianstve, môžu žiadať občianstvo naspäť vďaka nariadeniu MV o udeľovaní štátneho občianstva SR z osobitných dôvodov. O opätovné udelenie štátneho občianstva treba podľa MV písomne požiadať, a to osobne na okresnom úrade v sídle kraja, diplomatickej misii alebo na konzulárnom úrade SR.

V Holandsku zomrel slovenský vojak, ktorý pôsobil v štruktúrach NATO

Podmienkou je mať najprv registrovaný pobyt na cudzineckej polícii, čiže povolený pobyt cudzinca na území SR. Nariadenie rezortu o udeľovaní štátneho občianstva SR z osobitných dôvodov umožňuje, aby bývalí štátni občania SR, ktorí stratili slovenské občianstvo po 1. januári 1993, mohli požiadať o jeho udelenie.

Pri rozhodovaní o žiadosti sa prihliada aj na skutočnosti, ktoré boli dôvodom straty štátneho občianstva SR, a na spôsob a podmienky, akými žiadateľ cudzí pas nadobudol. O slovenský pas môžu prísť ľudia na základe zákona o štátnom občianstve, ktorý prijala prvá vláda Roberta Fica (Smer-SD).

Niekdajší kabinet reagoval právnou normou v roku 2010 na maďarský zákon, ktorý od roku 2011 zjednodušuje udeľovanie dvojakého občianstva zahraničným Maďarom. Na základe súčasného zákona prichádzajú o slovenský pas tí, ktorí prijali občianstvo iného štátu. Doposiaľ je to 3336 ľudí.

Vláda bude riešiť majetkové vzťahy osôb v spoločnej domácnosti, hovorí Kolíková

Od prijatia zákona sa objavili viaceré pokusy o zmiernenie tejto právnej normy, avšak ani jeden z nich nebol úspešný. Súčasnou právnou normou sa zaoberal aj Ústavný súd SR, ktorý nedokázal povedať, či je alebo nie je protiústavná. MV v minulosti avizovalo zmenu zákona, ale nepredložilo ju.

Súčasná vláda Igora Matoviča (OĽaNO) sa v programovom vyhlásení zaviazala, že umožní občanom SR dlhodobo žijúcim na území iného štátu nadobudnúť občianstvo toho štátu bez straty slovenského občianstva. Kabinet chce tiež riešiť situáciu osôb, ktoré prišli o slovenské občianstvo, tak, aby im bolo vrátené na základe štandardných európskych princípov nadobúdania občianstva.

Návrh novely zákona o štátnom občianstve sa momentálne podľa rezortu nachádza vo vnútrorezortnom pripomienkovom konaní. „K zmenám by malo prísť vo viacerých oblastiach, či už pri procese nadobúdania štátneho občianstva, jeho strate alebo doplnení a zjednotení pojmov v záujme zabezpečenia jednotného výkladu,“ uviedla pre TASR Petra Friese z tlačového odboru rezortu.

Ak Pellegrini požiada o vytvorenie klubu,parlament ho asi neodobrí, tvrdí Kollár

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info