fbpx
HLAVNÝ DENNÍK
SLOVENSKO

Pandémia preverí najmä manažérske schopnosti nového ministra, tvrdí analytik

TASR

Akútne úlohy v súvislosti s pandémiou preveria najmä manažérske schopnosti nového ministra zdravotníctva. Pre agentúru SITA to uviedol analytik Inštitútu ekonomických a spoločenských analýz INESS Martin Vlachynský.

Ako uviedol, nový minister zdravotníctva Marek Krajčí bude musieť primárne zabezpečiť dostatočnú kapacitu testovania, postelí, ale aj financií pre zdravotnícky sektor. „Keď pandémia opadne, hoci aj v optimistickom prípade bude jej ‚dojazd‘ trvať ešte mesiace, ostane mu v rukách ťažko zasiahnutý sektor, ktorý potreboval dofinancovanie ešte pred pandémiou,“ konštatoval analytik. Zároveň však budú podľa neho možnosti na jeho dofinancovanie radikálne osekané, zasiahnutý bude takisto verejný rozpočet.

Šéf rezortu by sa mal podľa Vlachynského sústrediť na ťažko a chronicky chorých, ktorí najviac potrebujú pomoc. Zároveň bude musieť hľadať spôsob, ako ušetriť na ‚spotrebnej‘ časti zdravotníctva. „Ľudia ochotne platia za nový telefón, výmenu pneumatík alebo dovolenku, ale všetka zdravotná spotreba je považovaná za záležitosť štátu,“ uviedol Vlachynský. Ak bude podľa neho solidárny systém naďalej v plnej miere financovať aj triviálnu, teda neprioritnú zdravotnú spotrebu, pre tých najodkázanejších neostane dosť.

Prijatím prísnych opatrení išlo Slovensko príkladom pre ostatné štáty, tvrdí Kollár

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info