fbpx
HLAVNÝ DENNÍK
DENNÝ VÝBER SLOVENSKO

Firma, ktorú zakladali Kaliňák s Počiatkom, zarobila predajom budovy tri milióny

Fotokoláž / Redakcia
Nehnuteľnosť sídliaca v bratislavskom Ružinove skončila v rukách bývalého sudcu. Správu zverejnil portál aktuality.sk.

Spoločnosť Bratislava Trade Center, napojená na bývalých ministrov za Smer Roberta Kaliňáka a Jána Počiatka, predala budovu na Jarabinkovej 4 v bratislavskom Ružinove za tri milióny eur firme Komorebi. Tú vlastní spoločnosť Iuris group, pričom jej akcionármi sú Pavel Bagin, Ľubica Benčurová a Adriana Benková.

Ako informoval portál, Bagin je bývalý sudca, od roku 1990 podniká s realitami. „Skupina IURIS sa okrem iného zameriava na sprostredkovanie kúpy a predaja nehnuteľností, ako aj ich developmentu. Konkrétne podmienky nadobudnutia vami dopytovaných nehnuteľností sú vecou vzájomných zmluvných vzťahov s predávajúcim, a tak je ich zverejnenie chránené mlčanlivosťou,“ reagovala spoločnosť Iuris group.

Na scéne je aj Harabin

Od tejto firmy kupoval v minulosti byt aj bývalý sudca a neúspešný politik Štefan Harabin. Pri jeho nadobudnutí v bratislavskom komplexe Octopus mal dostať až 40-percentnú zľavu.

Akcionármi spoločnosti Bratislava Trade Center boli minimálne do roku 2009 Kaliňák s Počiatkom. Podľa zápisnice z roku 2008 vlastnili po 31-percent akcií. Najväčším akcionárom bola firma Belfour Investments, spájaná s údajným mecenášom Smeru Jozefom Brhelom.

Opatrenia na pomoc podnikateľskému prostrediu sú podľa analytika adekvátne krízovej situácii aj možnostiam verejných financií

Kaliňák vraj Bagina nepozná

Kaliňák na margo zverejnených informácií tvrdí, že Bagina nepozná. „A už dlho nie som akcionár.“ Na otázku, komu a za koľko predal svoje akcie, už neodpovedal. Počiatek na otázky Aktuality.sk vôbec nereagoval.

Portál ešte pripomína, že v predstavenstve firmy, ktorá predala budovu v Ružinove za tri milióny eur, pôsobil aj advokát Marek Turčan – má blízko ku Kaliňákovi aj Počiatkovi. Turčan neodpovedal tiež. V orgánoch firmy sedel aj Mário Partl, spájaný s Počiatkom. A tiež Ľubomír Hurajt, ktorý projektoval komplex Bonaparte.

Biznis so štátom

Aktuality ešte pripomínajú, že firma Bratislava Trade Center v minulosti nakupovala pozemky v Ružinove aj od štátu. Napríklad od Slovenskej elektrizačnej a prenosovej sústavy. V roku 2009 zaplatila za 1168 metrov štvorcových 229-tisíc eur. Vo firme Bratislava Trade Center vraj skončil aj majetok z Kaliňákovej kauzy Kovošrot, ktorú rozpracoval Ján Kuciak. Práve budova na Jarabinkovej 4 bola v minulosti sídlom Kovošrotu.

Podľa bývalého ministra vnútra Vladimíra Palka prišiel štát v tejto kauze o desiatky miliónov korún, z ktorých mal profitovať aj Kaliňák. „Sú len dve možnosti. Po prvé, Kaliňák zbohatol na podozrivom konkurze, v ktorom bol objektívne viac ráz porušený zákon. Druhá možnosť je, že Kaliňák fungoval ako majiteľ a konateľ firmy na transfer majetku Kovošrotu, čomu sa hovorí biely kôň. Tretej možnosti niet.“

Sexi poslankyňa má blízko k políciou najhľadanejšiemu Slovákovi

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info