fbpx
HLAVNÝ DENNÍK
KRIMI ZAHRANIČIE

Japonec, ktorý dobodal 19 zdravotne postihnutých ľudí, bol odsúdený na trest smrti

Na snímke: Satoshi Uematsu / Zdroj: Facebook (Gala Shaplin)

Muž, ktorý v roku 2016 dobodal na smrť 19 ľudí so zdravotným postihnutím v opatrovateľskom dome v Japonsku, dostal v pondelok súdom nariadený trest smrti obesením, informuje BBC.

Satoshi Uematsu uviedol v čase zatknutia, že „ľudia so zdravotným postihnutím nemajú žiadne ľudské práva a preto nemajú ani právo žiť.“

Tridsaťročný muž kedysi pracoval v opatrovateľskom zariadení v Tokiu. Prípad je jednou z najhorších masových vrážd v Japonsku. V predošlom rozhovore s japonskou tlačovou agentúrou Uematsu vyhlásil, že „nemá zmysel žiť“ pre ľudí s mentálnym postihnutím a „musí to urobiť pre spoločnosť.“

Okresný súd v Jokohame mu v pondelok nariadil trest smrti obesením.

Federálny rezervný systém v USA stlačil základnú úrokovú sadzbu takmer na nulu

Uematsu predtým uviedol, že sa nemá v úmysle odvolávať proti rozsudku. Počas súdneho procesu bývalý zamestnanec opatrovateľskej služby nepopieral, že zavraždil svoje obete.

Jeho právnik však trval na nevine svojho klienta a obhajoval ho jeho duševným stavom. Povedal, že v tom čase bol pod vplyvom drog.

„Užíval marihuanu a trpel duševnými chorobami,“ uviedol jeho právnik. „Bol v stave, v ktorom buď nemal spôsobilosť na prevzatie zodpovednosti, alebo bola jeho mozgová kapacita výrazne oslabená.“

Po útoku sa v jeho krvi našli stopy marihuany. Prokurátori však trvali na tom, že bol Uematsu mentálne kompetentný a že jeho konanie bolo „neľudské“ bez ohľadu na jeho mentálny stav.

Vakcínu proti koronavírusu začnú testovať v pondelok, tvrdí vládny zdroj z USA

Útok tiež vyvolal otázku, ako sa v Japonsku zaobchádza so zdravotne postihnutými ľuďmi. Identity väčšiny obetí neboli odhalené ich rodinami, údajne je dôvodom to, že rodiny nechcú odhaliť, že majú príbuzného so zdravotným postihnutím.

Pred začiatkom súdneho konania však jedna matka, ktorej 19-ročná dcéra bola pri útoku zabitá, odhalila, že sa volala Miho.

„Dokonca aj ten najextrémnejší trest je pre teba nedostačujúci,“ povedala matka obete podľa miestnej televízie NHK. „Nikdy ti neodpustím. Priveď mi, prosím, moju najcennejšiu dcéru. Ty si stále nažive. Nie je to fér. Je to nesprávne. Požadujem trest smrti,“ dodala.

Británia chystá opatrenia vojnového typu. Seniori majú ostať štyri mesiace doma

26. júla 2016 Uematsu prišiel do opatrovateľského strediska v meste Sagamihara ležiacom 50 kilometrov západne od Tokia vyzbrojený niekoľkými nožmi. Podľa prokuratúry vstúpil do jednej z budov rozbitím okna a začal útočiť na spiacich zdravotne postihnutých ľudí v ich izbách.

Podľa japonskej tlačovej agentúry Kyodo bolo 19 obetí vo veku 19 až 70 rokov. Ďalších 25 ľudí bolo zranených, z toho 20 vážne.

Krátko po útoku sa Uematsu sám odovzdal na policajnej stanici. Podľa miestnych úradníkov malo zariadenie v čase útoku okolo 150 obyvateľov. V tom čase bolo v službe deväť zamestnancov.

Neskôr sa ukázalo, že pár mesiacov pred útokom poslal Uematsu list do japonského parlamentu, v ktorom uviedol, že ak to bude povolené, zabije 470 ťažko zdravotne postihnutých ľudí. „Chcem, aby Japonsko bolo krajinou, v ktorej bude možné zdravotne postihnuté osoby utratiť,“ uviedol.

Následne ho vzali do psychiatrickej liečebne, ale po dvoch týždňoch ho prepustili. Od svojho zatknutia nepreukázal žiadnu ľútosť za svoje činy.

MIMORIADNE: Vláda vyhlasuje núdzový stav

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info