fbpx
HLAVNÝ DENNÍK
SLOVENSKO

Sociálna poisťovňa do konca marca zvýši penziu pracujúcim dôchodcom

TASR

Sociálna poisťovňa do konca marca tohto roka zvýši dôchodky pracujúcim dôchodcom. Bude sa to týkať tých dôchodcov, ktorí vlani pracovali a boli preto dôchodkovo poistení.

„Toto zvýšenie vykoná automaticky, bez žiadosti dôchodcu,“ informoval hovorca Sociálnej poisťovne Peter Višváder. V januári tohto roka Sociálna poisťovňa týmto pracujúcim dôchodcom zasielala výlučne rozhodnutie o každoročnej valorizácii dôchodku vyplývajúce zo zákona. Starobný dôchodok im bol zvýšený od 1. januára 2020 najmenej o pevnú sumu 9 eur.

Na zvýšenie penzie pracujúcim dôchodcom má poisťovňa podľa zákona termín do konca tohto mesiaca. „Tí, ktorí počas minulého roka pracovali, potom dostanú zvýšený dôchodok aj s doplatkom od januára 2020,“ informoval hovorca poisťovne.

Slovensko má ďalších 10 nakazených koronavírusom, spolu už ich je 54

Počet ľudí, ktorí sú aj v dôchodkovom veku aktívni a pracujú, v posledných rokoch narastá. Ku koncu minulého roka si popri penzii privyrábalo 267,3 tisíca dôchodcov. Je to o vyše 13 tisíc viac ako rok predtým, kedy ich pracovalo 253,7 tisíca.

Sociálna poisťovňa zaznamenáva nárast počtu pracujúcich dôchodcov dlhodobejšie. Kým v roku 2015 si na dôchodku privyrábalo vyše 219 tisíc penzistov, v roku 2016 ich už bolo 231,2 tisíca a v roku 2017 počet pracujúcich dôchodcov dosiahol 242,8 tisíca.

Musíte zostať v domácej karanténe? Toto treba dodržiavať

Ku koncu minulého roka pritom poisťovňa evidovala celkovo 1 milión 336 tisíc starobných, predčasných starobných a invalidných dôchodcov. Popri dôchodku tak pracuje každý piaty poberateľ jednej z týchto penzií. Pracovať môžu poberatelia starobného dôchodku, predčasného starobného dôchodku s maximálnym ročným príjmom 2 400 eur a poberatelia invalidného dôchodku.

Dôchodca, ktorý si privyrába na dohodu a jeho príjem je do 200 eur mesačne pritom môže využiť odvodovú úľavu, pri ktorej neplatí žiadne poistné na sociálne poistenie. Z celkového počtu 267 326 pracujúcich dôchodcov bolo v decembri minulého roka 160 683 starobných dôchodcov, 1 541 predčasných starobných dôchodcov a 105 102 invalidných dôchodcov.

Talianski manželia prežili spolu 60 rokov. Životy oboch si takmer naraz vyžiadala nákaza koronavírusom

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info