fbpx
HLAVNÝ DENNÍK
DENNÝ VÝBER EKONOMIKA ZAHRANIČIE

Európa sa ocitla v zlom sne. Akciové trhy padajú kvôli pandémii a ropnej vojne

Ilustračné foto / Pixabay

V priebehu uplynulého týždňa zaznamenali trhy s akciami historické rekordy. Ekonomike situáciu neuľahčil ani najväčší ropný šok za posledných 30. rokov.

Investori boli napätí nielen kvôli pandémii spôsobenej vírusom COVID-19. Problémy trhom spôsobilo aj rozhodnutie ropného kartelu OPEC, ktorý v sobotu ohlásil výrazné navýšenie ťažby a zároveň aj zníženie cien ropy.

Čierne zlato tak v pondelok stratilo až tretinu hodnoty, čo spôsobilo najväčší ropný šok v posledných troch desaťročiach. Vďaka rýchlemu poklesu cien ropy sa dokonca obchodovanie na amerických akciových trhoch zastavilo na 15 minút.

FINANČNÁ KRÍZA: Dow Jones klesol o 490 bodov, S&P a Nasdaq s obrovskou stratou

Ako zároveň dodáva Ján Jursa pre portál Aktuality.sk, lacná ropa je z dlhodobého hľadiska zabijakom inflácie, čo nevyhovuje najmä západným ekonomikám. Aktuálny vývoj však môže pomôcť najmä Číne, ktorá boj s koronavírusom vyhráva a po ekonomickej stránke sa život v krajine vracia do normálnych koľají. Lacná ropa tak môže byť pre Čínu benefitom, ktorý môže zúžitkovať.

Pre Európu, ktorá zatiaľ svoj boj s vírusom COVID-19 zatiaľ tak dobre nezvláda, však rozhodne nejde o dobré časy. S obdobným nepriaznivým ekonomickým výhladom však zápasia aj Spojené štáty, pre ktoré je koronavírus rovnakým problémom ako pre EÚ.

AKTUALIZOVANÉ: Ďalšia rana pre Wall Street, Dow-Jones index klesol o 2000 bodov

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info