fbpx
HLAVNÝ DENNÍK
SLOVENSKO

Policajti nelustrovali len novinárov. Nitky vedú k bývalému viceprezidentovi Málikovi

TASR

Komando, ktoré si objednal Marian K., zorganizoval Peter Tóth a viedol Miroslav Kriak, sledovalo nielen viacerých slovenských novinárov, ale aj iné osoby. Podklady k sledovaniu získali z neoprávnených policajných lustrácií.

Pri vyšetrovaní si policajní inšpektori všimli, že podrobné správy zo sledovania obsahujú aj informácie, ktoré nesúviseli priamo s novinármi. Niekto teda lustroval aj osoby, s ktorými sa novinári stretávali a autá, na ktorých tieto osoby prišli. Informáciu televízii Joj potvrdilo ministerstvo vnútra.

Ako informuje televízia Joj, lustrovanie bolo vykonávané príslušníkmi zaradenými na bývalom odbore špecializovaných služieb Prezídia Policajného zboru (PZ). Vzhľadom na prebiehajúce vyšetrovanie nemôže polícia v súčasnosti poskytnúť žiadne ďalšie informácie. Spomínanému útvaru v minulosti šéfoval Jaroslav Málik, ktorý už v čase spomínaných protizákonných lustrácií pôsobil ako 1. viceprezident policajného zboru. Odbor špecializovaných služieb v tom čase spadal priamo do jeho kompetencie.

Na Slovensku je deväť nových prípadov koronavírusu, nakazené je aj dieťa

Televízia Joj nedávno priniesla dôkaz o tom, že sledovacie komando na čele s Kriakom niekto sledoval. Vznikla pritom fotografia Miroslava Kriaka s Jaroslavom Málikom v jednej z bratislavských kaviarní. „Príslušníci Úradu inšpekčnej služby vlastnou pátracou činnosťou zistili, že v súvislosti so sledovaním novinárov boli neoprávnene lustrované osoby, ktoré s nimi prišli do kontaktu. Neoprávnene získané informácie boli následne poskytnuté takzvanej sledovacej skupine,“ povedala hovorkyňa ministerstva vnútra Petra Friese.

Vyšetrovateľ Úradu inšpekčnej služby ministerstva vnútra už začal trestné stíhanie vo veci zneužívania právomoci verejného činiteľa. Znamená to, že inšpekcia už má okruh ľudí, ktorí sa na dodatočných lustráciách mohli podieľať, no zatiaľ nie je v tejto súvislosti obvinená konkrétna osoba. Dodatočné lustrovanie pre účely sledovania novinárov sa malo diať aj v tomto prípade na najvyšších miestach polície. Tentoraz však podľa informácií zo zdroja blízkeho vyšetrovaniu nešlo o skupinu okolo bývalého riaditeľa spravodajskej jednotky finančnej polície Pavla Vorobjova, ktorý je obvinený z lustrovania novinárov.

 

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info