fbpx
HLAVNÝ DENNÍK
ZAHRANIČIE

Turecko vyzvalo Rusko, aby sa zaoberalo porušovaním prímeria v Idlibe

tasr

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan vyzval v stredu Rusko, aby riešilo prípady porušenia prímeria zo strany sýrskych vládnych síl v poslednej bašte vzbúrencov, ktorou je provincia Idlib na severozápade Sýrie.

„Aj keď tu a tam dochádza len k drobným incidentom, začalo dochádzať k porušovaniu prímeria. Upovedomili sme o tomto vývoji Rusko… a očakávame, že prijme opatrenia,“ povedal Erdogan v prejave, ktorý odvysielala turecká televízia.

Dohodu o prímerí v Idlibe sprostredkovali pred zhruba týždňom Ankara s Moskvou.

Dosiahnutie dohody o pokoji zbraní, ktorý začal platiť v piatok po polnoci, ohlásili ruský prezident Vladimir Putin a jeho turecký náprotivok Recep Tayyip Erdogan vo štvrtok po šiestich hodinách rokovaní v Moskve.

Erdogan chce ponechať hranice otvorené, kým EÚ nenaplní turecké požiadavky

Obe strany sa zároveň dohodli na vytvorení bezpečnej zóny pre civilné obyvateľstvo v provincii Idlib neďaleko hraníc s Tureckom. Ide o poslednú baštu povstalcov bojujúcich proti silám sýrskeho prezidenta Bašára Asada.

V posledných týždňoch sa Idlib stal dejiskom konfliktu medzi Tureckom, ktoré podporuje niektoré skupiny povstalcov, a sýrskym vládnym režimom podporovaným Ruskom.

Grécko má na svojich hraniciach tajné miesto, kde zadržiava migrantov

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info