fbpx
HLAVNÝ DENNÍK
ZAHRANIČIE

Británia nestíha znížiť emisie skleníkových plynov. Musia prestať lietať a jesť hovädzie?

Ilustračné foto / Pixabay

Environmentálny analytik podľa BBC vyhlásil, že Spojené kráľovstvo nebude schopné podľa dohody dosiahnuť klimatickú neutrálnosť do roku 2050, pokiaľ ľudia neprestanú lietať a jesť hovädzie mäso.

Varuje však, že britská verejnosť nevyzerá byť pripravená podniknúť potrebné kroky a zásadne zmeniť svoj životný štýl. Žiadosť na vydanie obmedzení pochádza od vládnej výskumnej skupiny Energy Systems Catapult, ktorej počítačové modely používa Výbor pre zmenu klímy, ktorý prekladá návrhy vláde.

„Viacero skupín žiada, aby cieľ s nulovými emisiami nebol stanovený do roku 2050, ale, aby sa cieľová hranica skrátila do rokov 2025, 2030 alebo aspoň 2040. Dosiahnutie čistej nuly skôr, ako v roku 2050, v našich analýzach predstavuje jedinú možnosť, ako aspoň z časti zabrániť klimatickým zmenám.“

Trumpa netestovali na prítomnosť koronavírusu

Autori však ponúkajú aj určitý optimizmus. Analýza ukazuje, že Spojené kráľovstvo môže znížiť emisie dostatočne rýchlo, ale iba ak bude vláda konať dostatočne rýchlo, teda rýchlejšie ako doteraz.

Britská vláda reaguje vyhlásením, že naliehavo plánuje investovať do troch kľúčových technologických oblastí: zachytávanie a ukladanie uhlíka s plodinami bioenergie, vodík na najrôznejšie účely a pokročilá jadrová energia.

V správe sa modelovali možnosti zavedení zmien do roku 2050. Dospelo sa k záveru, že ak sa rozhodnutia prijmú včas, náklady na neutralitu klímy sa môžu znížiť na 1 – 2% HDP.

V karanténe je už celé Taliansko

 

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info