fbpx
HLAVNÝ DENNÍK
SLOVENSKO

Zahraničná Slovenka Erika: Normy treba plniť aj vonku, no za iný plat

fotoarchív

Predstavujeme Vám život Slovákov v zahraničí.

Slovensko, to je aj nádherná príroda, preventívne prehliadky, ktoré na Ostrovoch nie sú, no viac byrokracie a ťažší život mladých rodín. Erika žije v Spojenom kráľovstve so svojou rodinou, no nevylučuje, že sa pod Tatry niekedy všetci vrátia.

Toľko deprimovaných som ešte nevidela

Vo veľkej Británii žije už vyše šesť rokov a má tam svoju rodinku. „Po maturite som rozmýšľala, čo ďalej. Keďže som sa nerozhodla pokračovať v štúdiu na vysokej škole, môj plán bol chvíľku pobudnúť na Slovensku a čakať na prvú príležitosť vycestovať do zahraničia. Po pravde, najskôr som tomu, že sa proste zoberiem a vycestujem len tak do cudziny, ani neverila.

Pár dní po skončení strednej školy som začala brigádovať v istom sklade, kde som spočiatku chcela aj zostať na trvalý pracovný pomer, ktorý mi bol ponúknutý. Napokon som túto ponuku odmietla a šla som pracovať do podobnej firmy, no to už nebol sklad, ale výroba. Toľko deprimovanych starších, ale aj mladších ľudí pokope ako v tejto spoločnosti som nikdy nevidela.

Po týždni som si povedala dosť; chcem vyskúšať, ako to funguje v zahraničí. Keďže som sa väčšinou rokov na škole učila anglicky jazyk, rozhodla som sa pre Anglicko. Hoci „angličtina“, ktorú som ovládala zo školy, mi bola nanič,“ priblížila Erika Hlavnému denníku svoj pracovný príbeh.

Prvé prípady nákazy koronavírusom hlásili Bulharsko i Moldavsko

Normy sú aj vonku, no za iný plat

Ani v Anglicku ju nečakala prechádzka ružovou záhradou. Na druhej strane rýchlo zistila, čo za to. „Vlastne som vôbec nevedela, čo ma čaká. Či sa nevrátim už po týždni, alebo ako dlho vydržím bez rodiny a priateľov. Chcela som si hlavne zarobiť viac, než je bežné na Slovensku. Moja prvá práca v Anglicku bola v sklade.

Je to naozaj ťažká práca. Kto pracoval v sklade, vie. Netvrdím, že iné práce sú jednoduché, ale v sklade musíte fungovať na 100 %, robiť normy. Aj na Slovensku sú normy, no na rozdiel od Anglicka keď mi v piatok prišla na účet týždňová výplata, videla som zaslúžene peniaze. Toto očakávanie sa mi naplnilo (úsmev).“

Raz sa možno vrátime

Informácie o politickej a ekonomickej situácii čerpá Erika najmä od známych alebo z médií. Ako matka a manželka hovorí, že pomery pod Tatrami mladým rodinám neprajú. „Viem, že na Slovensku nie je jednoduché založiť si rodinu a uživiť ju. Hypotéku ľudia nedostanú len tak jednoducho.

Voľby, v ktorých prehrali úplne všetci.

A keď porovnám platy u nás v Anglicku a na Slovensku a ceny potravín, je to nepochopiteľné. Vtedy si človek povie, prečo niečo v jednom štáte funguje, a v druhom nie. Je síce pravda, že v poslednej dobe počúvam od známych, ktorí sa vrátili zo zahraničia späť na Slovensko, že už to nie je až také hrozné, no viem o ľuďoch, ktorí sa už vrátili aj späť do zahraničia, lebo ich situácia na Slovensku opäť sklamala.“

Mladej Slovenky sme sa tiež opýtali, či tentoraz volila. „Áno, tohtoročných volieb som sa zúčastnila. Aj keď žijem v zahraničí, nie je mi jedno, čo sa deje na Slovensku. Aj preto, že možno raz sa budeme chcieť s rodinou na Slovensko vrátiť.“

Zamestnajú aj matku

Zahraničnej Slovenke chýba, aby sa v jej domovine viac prihliadalo na dôležité veci. „Ako napríklad na rodiny s deťmi. V Anglicku sa mi páči, že aj matka s malými deťmi má možnosť nájsť si prácu – aj keď len na polovičný úväzok – a zamestnávateľ vyhovie, ak je dieťa choré a musí s ním zostať doma.

Zamestnávateľ sa o svojich zamestnancov zaujíma, ale všetko je to asi o finančnej motivácii. Bolo by dobré zvýšiť platy, aby sa matke oplatilo ísť do práce, hoci len na pár hodín denne. Z vlastnej skúsenosti viem, že je dobre, ak matka nie je len zatvorená doma. Potom muž môže robiť menej a viac času venovať deťom a rodine.

Vláda dala v Taliansku do karantény 16 miliónov ľudí

Samozrejme, treba dať viac možností mladým ľuďom; potom by možno nechodili do zahraničia. Viac možností na bývanie, žiadnu byrokraciu, zbytočné preháňanie ľudí z úradu na úrad. Mladí ľudia by mohli jednoduchšie dostať hypotéky alebo príspevok na bývanie.

A v neposlednom rade treba myslieť aj na starých ľudí, veď aj my raz budeme starí a nikto nechce živoriť z 300-eurového dôchodku. Je toho viac a viem, že sa nedá všetko hneď naraz, ale v parlamente sa často schvaľujú zbytočnosti a nie dôležité veci. Potom nech sa nikto nečuduje, že veľa ľudí Slovensko opúšťa.“

Na Slovensku sú lepšie preventívky

Erika si napriek dlhšiemu pobytu „vonku“ stále uvedomuje klady svojej domoviny a nedá dopustiť na našu prírodu. „Na Slovensku je aspoň sčasti lepšia zdravotná starostlivosť, aj keď tiež už to nie je to, čo bývalo. V Anglicku sa ťažko dostanete na hocijaké vyšetrenie, nerobia tu preventívne prehliadky ako na Slovensku. Iba ak sa im niečo nezdá, a to je podľa mňa zbytočné zanedbávanie prevencie.

Na druhej strane v Anglicku sa mi páči, že tehotné ženy a deti do 18 rokov majú zadarmo všetky zubné vyšetrenia. Na Slovensku si najviac vážim, akú máme krásnu prírodu – tu taká nie je ani zďaleka. Slovensko potrebuje obrovské zmeny, aby so životom tam boli raz ľudia spokojní. Hlavne by mali všetci ľudia, ktorí môžu, chodiť voliť. Inak zmena nikdy nepríde.“

Dominika Gottová: Prišla o byt od Ivany

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info